ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı sonrası bölgede yaşanan şiddet olaylarında ölen Filistinli sayısı 12’ye yükseldi.

Gazze Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 15 Aralık’ta Gazze’nin İsrail sınırında İsrail askerleri tarafından vurulan 19 yaşındaki Muhammed Sami el Dahduh yaşamını yitirdi.

Sponsorlu

Dahduh’un ölümü ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak 6 Aralık’ta tanıması ve büyükelçiliğin Tel Aviv’den bu kente taşınması emrini vermesi sonrası bölgede yaşanan şiddet olaylarında ölen Filistinliler’in sayısını 12’ye çıkardı.

10 Filistinli eylemci, 2’si geçen cuma günü olmak üzere, İsrail güçleriyle yaşanan çatışmalarda yaşamını yitirmişti.

İsrail’in ay başında Gazze’ye yönelik hava saldırısında da 2 Filistinli öldürülmüştü.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü kabul etme konusundaki kararını açıklamıştı.

Trump, ”Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmenin zamanının geldiği konusunda kararlıyım.” ifadesini kullanmıştı.

İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıyacağını belirten Trump, bu kararın çoktan alınmış olması gerektiğini de söyledi.

Trump şunları söylemişti: “Bu, gerçekliğin kabul edilmesinden başka bir şey değil. Bu, daha önceden yapılmalıydı. Dışişleri Bakanlığı’na, ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma konusunda hazırlık yapması talimatını veriyorum. Bu karar, nihai barış anlaşmasına olan bağlılığımızın ihlal edilmesi anlamına gelmiyor.”

BMGK’da Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı reddedildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın tehditleri sonuç vermedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) yapılan oylamada Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı reddedilmişti.

Oylamaya 172 ülke dahil oldu. Filistin yanlısı karar, 9 hayır oyuna karşı 128 oyla kabul edildi. 35 ülke çekimser kaldı.

​Kararın bağlayıcılığı yok. Ama Trump’ın uluslararası toplum tarafından yalnız bırakıldığını göstermesi açısından önemli.

ABD ve İsrail’in yanısıra çok küçük, dünya siyasetinde etkisi olmayan ülkeler Trump’ın Kudüs kararına destek vermişti.

9 ülke şunlar: ABD, İsrail, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Togo, Palau…

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, sonucu “Oylama sonucu Filistin için bir zafer!” şeklinde karşılamıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüs kararını geri almasını öngören bir tasarıyı onaylamasının hemen ardından Filistin Devlet Başkanı Abbas, “Oylama sonucu Filistin için bir zafer” açıklamasını yapmıştı.

ABD Başkanı Trump, “evet” diyecek ülkeleri mali yardımları kesmekle tehdit etmişti. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise, oylamada ülkelerin kullanacakları oyu “Trump’a bildireceğini” belirtmişti.