Trump’ın avukatları, Aralık ayında gizli belgeler hakkında soruşturma başlatılmasına karşı çıkıyor

Eski Başkan Donald Trump’ın avukatları Pazartesi günü bir federal yargıçtan, Trump’ın gizli belgeleri kötüye kullandığı iddiasıyla ilgili cezai soruşturmayı gelecek yılki başkanlık seçimlerine kadar ertelemesini istedi.

Miami’deki bir federal mahkemede açılan davada, Trump’ın avukatları ve diğer sanık, kişisel yardımcısı Walt Nauta, “iddianamenin üzerinden altı aydan daha kısa bir süre sonra bu büyüklükte bir soruşturma başlatmanın mantıksız olduğunu” söyledi.

Geçen ayın sonlarında açılan bir mahkemede, Özel Danışman Jack Smith’in ekibinin avukatları, davaya bakan federal yargıcın 14 Ağustos’ta bir duruşma tarihi belirlemesinin ardından, duruşmanın 11 Aralık’a ertelenmesini talep etti.

Trump, Florida’daki Mar-a-Lago tatil beldesinde geçen yıl keşfedilen 100’den fazla gizli belgeyi yanlış kullanmakla ilgili yedi suçla suçlanıyor.

Ulusal güvenlik bilgilerini bilerek saklamak, adaleti engellemek için komplo kurmak ve yanlış beyanda bulunmak suçlarından 37 suçlamayla karşı karşıya. O masum.

Pazartesi günkü dosyada Trump, cumhurbaşkanlığına aday olmanın ve muhtemelen Cumhuriyetçi adaylığın “muazzam miktarda zaman ve enerji gerektireceğini ve bu çabanın 5 Kasım 2024 seçimlerine kadar devam edeceğini” söyledi.

Dosyalamaya göre Nauta’nın işi, kampanya gezilerinin çoğunda Trump’a eşlik etmesini gerektiriyordu.

Dosyaya göre, cumhurbaşkanlığı kampanyası sırasında adil ve tarafsız bir jüri seçmek, Aralık ayındaki duruşma tarihini hâlâ tehdit ediyor.

Trump, savunma avukatları gibi, “önceden planlanmış diğer konularda davalar” açtı ve bu da planlanmış bir dosyalama tarihini “neredeyse imkansız hale getirdi.”

Trump, 2024’te Cumhuriyetçi başkan adaylığını ele geçirmeyi umuyor. Iowa parti kurultayları için kesin bir tarih belirlenmemiş olsa da, ilk ön seçim beklenen Ocak ayı ortasında yapılacak.

READ  ÖZEL: Hintli Adani, bankacıların sarsılmasına rağmen 2,5 milyar dolarlık hisse satışının yolda olduğunu söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir