Beyaz Saray’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la ortak basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, bir-iki ay içerisinde görüşmeye hazırlandığı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kore lideri Kim

Kuzey Kore liderini ‘çok açık’, ‘çok onurlu’ şeklinde öven Trump, Kim Jong Un ile aralarında planlanan görüşmenin mümkün olduğu kadar çabuk gerçekleşmesini istediğini söyledi.

Trump, ”Onların zirvenin mümkün olduğunca erken yapılmasını istediği bize doğrudan söylendi. Bizce bu dünya için muhteşem bir şey” şeklinde konuştu.

‘GÖRÜŞMELER ÇOK İYİ GİDİYOR’

Haziran ayının sonundan evvel bir tarihte gerçekleşmesi beklenen zirve öncesi iki taraf arasında ‘çok iyi görüşmeler’ yürütüldüğünü belirten ABD Başkanı, Kim için ”Gördüğümüz her şeyden hareketle söylüyorum. O gerçekten çok açık, bence çok onurlu davrandı” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump

ABD’nin askeri tatbikatlarına misilleme Kuzey Kore’nin füze ve nükleer silah denemelerine Trump ile Kim’in arasındaki söz düellosunun eşlik etmesiyle, dünya aylarca nükleer savaş tehdidiyle yaşadı. Fakat ardından Olimpiyat’taki Güney Kore-Kuzey Kore yakınlaşmasını Trump ile Kim’in birbirleriyle görüşmek istediklerini söylemesinin takip etmesiyle diyalog sürecine girildi.

POMPEO-KİM BULUŞMASI

Bu sürece Trump tarafından ABD Dışişleri Bakanı atanan CIA Direktörü Mike Pompeo’nun bu ay başında Kim ile gizli bir görüşme yapması damgasını vurmuştu.