Trump, ‘siyasi suikast’ yapmakla suçlanan sözde yardımcısı ile kampanya izine devam ediyorCNN

Donald Trump Eski cumhurbaşkanı Cumartesi günü, taklitçi olarak sözde yardımcısı Walt Nauta ile kampanya izine geri döndü. Kendi federal iddianamesi “Seçim müdahalesi” ve Georgia Cumhuriyetçileri için bu, Biden yönetiminin gücü kötüye kullanmasını temsil ediyor.

“Siyasi açıdan başarılı bir işti. Columbus’taki eyalet GOP kongresinde Trump, “Cumhuriyetçilere yargıda Demokratlardan çok farklı muamele ediliyor” dedi ve iddialarına dair hiçbir kanıt sunmadı.

Yorumlar, DOJ’den bu yana yaptığı ilk halka açık yanıttı. suçlamalarını düşürdü Eski cumhurbaşkanı hükümetin davasını sundu ve bir asistan Yanlış kullanılan gizli belgeler.

gölet

Eski başkanın suçlanan bir Trump yardımcısı olan Walt Nauta, 10 Haziran 2023’te Georgia, Columbus’ta Donald Trump ve Temsilci Marjorie Taylor Green ile asfaltta görülüyor.

Trump olarak görülüyor 2024 GOP başkanlık adaylığı için bir öncü, 31’i ulusal güvenlik bilgilerini bilerek saklamak da dahil olmak üzere toplam 37 suçlamayla karşı karşıya. Eski başkanın yanında kalan bir Trump “vücut adamı” veya kişisel asistanı Nauta, çok sayıda engelleme ve gizleme de dahil olmak üzere altı suçlamayla karşı karşıya.

Gürcistan’da yaklaşık 80 dakikalık bir konuşma yapan Trump, herhangi bir suçu reddetti ve davayı “ülke için üzücü bir gün” olarak nitelendirdi.

Üç aydan kısa bir süre içinde ikinci iddianamesi ve Gürcistan’daki seçimlere müdahale girişimleri ve çevredeki eylemleriyle ilgili soruşturmalar hakkında “halkımız öfkeli”. 6 Ocak 2021Washington’da daha fazla yasal soruna neden olma tehdidinde bulunuyor.

01:52 – Kaynak: CNN

Trump’ın Biden’ın 1.850 kutusuyla karşılaştırması neden yanlış bir denklem?

Trump, Georgia’daki bir dinleyici kitlesine, partinin 2024 listesindeki diğer herhangi bir Cumhuriyetçinin benzer inceleme ve yasal zorluklarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

“Başka kimse var mı? O ateşe dayanamazlar” dedi.

Eski başkan, Cumartesi günü geç saatlerde Greensboro’daki Kuzey Carolina GOP kongresinde bu haberi genişletti.

Trump, “Bugün bu yozlaşmış sistemi devirmesi ve bataklığı gerçekten kurutması gereken tek aday olarak karşınızdayım ve yapmak istemedikleri tek kişi benim” dedi.

Georgia ve Kuzey Carolina’da Cumartesi konuşmaları Trump, siyasi ve yasal cephelerdeki çatışmaları tırmandırırken – Biden’ın yargısına yönelik ateşli siyasi saldırılarla dostane bir izleyici kitlesinin önünde – nasıl tepki vereceğini gösterdi.

Eski cumhurbaşkanı, “Biden yönetiminin silahlı adaletsizlik departmanı tarafından bana yöneltilen saçma ve asılsız suçlama, ulusumuzun tarihindeki en korkunç güç suiistimallerinden biri olacaktır.” Dedi.

Trump’ın açıklamaları hatırlatıcı oldu İlk rallisi geçen yazdan sonra Mar-A-Lago malikanesinde FBI araması. Eylül ayında Pensilvanya, Wilkes-Barre’de destekçilerine konuşan Trump, Biden’ı “Amerikan tarihindeki herhangi bir yönetim tarafından gerçekleştirilen en şok edici güç suiistimallerinden biri” olarak adlandırdığı olayda federal kolluk kuvvetlerini silahlandırmakla suçladı.

Megan Warner/Reuters

Trump, 10 Haziran 2023’te Georgia, Columbus’ta konuşuyor.

Eski başkanın, kendisine yöneltilen suçlamaların okunacağı Salı günü Miami’deki federal mahkemeye çıkması planlanıyor. Politico’ya Cumartesi günü yaptığı açıklamada, kendisine bir itirazda bulunulması ve 2024 yarışında tekrar kalma sözü verilmesi halinde bir itirazda bulunmayı beklemediğini söyledi.

Cumartesi günü Gürcistan’da anlattı Özel Danışman Jack Smith Bunun “üzgün” olduğunu ve aleyhindeki davanın “şaka” olduğunu söyledi.

Smith, iddianamenin açıklanmasının ardından Cuma günü Adalet Bakanlığı’nda kamuoyuna konuştu ve ofisinin “hızlı bir yargılama” talep edeceğini söyledi. Amerikalıları “isnat edilen suçların ciddiyetini” anlamak için iddianameyi bütünüyle okumaya çağırdı.

Görevden alınma haberi, siyasi olarak fayda sağlayacağını umarak Perşembe günü New Jersey’deki Bedminster golf kulübünde Trump’ı vurdu. Muhafazakarlar toplandı onun etrafında.

Trump Cuma sabahını Bedminster’da geçirdi Florida Temsilcisi Carlos Gimenez ile golf oynamak Müttefikleri, destek sunmak için eski başkana telefon etti.

Bedminster’ın ruh haline aşina bir kaynağın CNN’e verdiği demeçte, iddianamenin Cuma günü açıklanmasının ardından, Trump yardımcılarının yasal sonuçları kabul etmeye başlamasıyla birlikte endişeler yatışmaya başladı. Kaynak, ekibinin hâlâ Trump’ın siyasi olarak – en azından kısa vadede – fayda sağlayacağını düşündüğünü, ancak yardımcıların suçlamaların yasal olarak nasıl sonuçlanacağı konusunda daha temkinli olduğunu söyledi.

Trump, kişisel, profesyonel ve siyasi yaşamında uzun süredir yasal suçlardan kaçındı. Yıllar boyunca birçok özel hukuk davasını çözdü ve Trump Organizasyonu ile ilgili tartışmaların dışında kaldı. Başkan olarak, o İki kez ücretlendirildi Ceza, Demokratik liderliğindeki Meclis tarafından ancak Senato tarafından önlendi.

Ancak görevden ayrıldığından beri, Adalet Bakanlığı’nın Trump’ın Mar-a-Lago tatil beldesinde gizli bilgileri istiflediği iddiasıyla ilgili cezai soruşturmaları ve 2020 seçimlerini bozma çabaları eski başkanın üzerine kara bulutlar düşürdü. Smith’in 6 Ocak 2021’deki davası ve seçimi değiştirme çabaları sürüyor.

Mart ayında, Manhattan Bölge Savcısı Sanık Trump Eski yetişkin yıldıza yapılan sessiz ödemelerle ilgili. Georgia’da, Fulton İlçe Bölge Savcısı Fannie Willis Ağustos’ta açıklama bekleniyor Trump ve müttefiklerinin eyaletteki 2020 seçimlerini bozma çabalarına ilişkin soruşturmasında herhangi bir iddia var mı?

Cumartesi günü Trump, “mükemmel bir telefon görüşmesiyle peşime düştüğünü” söyleyerek Willis’in soruşturmasına kızdı.

Eski cumhurbaşkanı, “Gürcistan’daki seçimlere hile karıştırıldığından şikayet etme hakkım var” dedi.

koz 2021’e ertelendi Bir Cumhuriyetçi olan Gürcistan Dışişleri Bakanı Brad Raffensberger, eyaleti az farkla Biden’a kaptırdıktan sonra seçimin sonucunu değiştirecek oyları “buldu”.

Trump, yenilgisinin ardından Gürcistan seçimlerini çevreleyen komplo teorilerini reddetti. Hükümet seçim sonuçlarını onayladı Raffensberger liderliğinde üç kez Ve büyük bir seçmen sahtekarlığı tespit edilmedi.

Kampanya izinde, Trump’ın Cumhuriyetçi başkanlık yarışmacıları çoktur Görevden alınma haberlerine yanıt verdi Bu, muhafazakar birincil seçmenlerin, parti tabanı arasında popüler olan eski bir başkanı yargıya saldırarak korumayı desteklediklerini gördüklerinin bir başka işareti.

Florida Eyaleti Ron DeSantis Perşembe günü DOJ’u “federal kolluk kuvvetlerinin silah haline getirilmesiyle” suçlarken, seçilmiş cumhurbaşkanı “DOJ’a hesap verebilirlik getirme, onu siyasi önyargılardan kurtarma ve silahları kesin olarak bitirme” sözü verdi.

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence Cumartesi günü Başsavcı Merrick Garland’ı “bu benzeri görülmemiş eylemi” açıklamak için “özel danışmanın arkasına saklanmayı bırakıp Amerikan halkına karşı ayağa kalkmaya” çağırdı.

Pence, Greensboro’daki Kuzey Karolina GOP toplantısında katılımcılara, “Her birimizin kendi kararını verebilmesi için eski başkanın savunmasını duymamız gerekiyor.”

Eski başkan yardımcısı seyirciyi “sabırlı olmaya” ve adalet sistemi yolunda giderken Trump ve ailesi için dua etmeye çağırdı.

Nikki HaleyEski Güney Karolina valisi ve Trump’ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi Cuma günü yaptığı açıklamada, iddianameyi “savcılık gözetimi” olarak nitelendirdi ve “sonsuz drama ve dikkat dağıtıcı şeylerin ötesine geçme zamanının geldiğini” söyledi.

Kuzey Dakota Valisi Doug BurgumBu hafta başlarında GOP yarışına giren bir aday Cumartesi günü, Trump’ın gizli belgeleri yanlış kullandığı iddiasının seçmenlerin vakit geçirmek isteyeceği bir şey olmadığını söyledi.

Burgum, Fox News’e “Son iki günü Iowa’da ve burada New Hampshire’da ekonomi, enerji politikası, ulusal güvenlik – her gün her Amerikalıyı etkileyen şeyler hakkında konuşarak geçirdik” dedi.

Eski New Jersey Valisi. Chris Christie2024 yarışında Trump’ın önemli bir eleştirmeni olarak ortaya çıkan bir başka Trump müttefiki ve yakın danışmanı, iddianamenin ayrıntılarını “gülünç” olarak nitelendirdi.

Cuma günü CNN’den Jake Tapper’a “Bu pervasızca bir davranıştı ve Donald Trump’ın sergilediği davranış tamamen kendi kendine oldu” dedi.

“Ülkemiz için en büyük sorun, Amerika Birleşik Devletleri başkanı olmak isteyen birinden istediğimiz davranış bu mu?” Christie dedi.

Bir başka Trump eleştirmeni, eski Arkansas Valisi. Asa HutchinsonEski cumhurbaşkanının “ülkenin iyiliği için” yarıştan çekilmesi gerektiğini söyledi.

Hutchinson Cuma günü Tapper’a verdiği ayrı bir röportajda, “Bu, eski bir başkanın gizli bilgileri yanlış kullanmaktan adaleti engellemekle suç duyurusunda bulunması eşi benzeri görülmemiş bir durum. Bu, açıkça kampanya sırasında bir sorun olacak,” dedi.

“Ülkenin iyiliği için, bu dikkat dağıtmaya ihtiyacı yok. Ülkenin bu dikkat dağıtmaya ihtiyacı yok.

Bu haber ve başlık ek bilgilerle güncellendi.

READ  UConn, NCAA Erkekler Basketbol Şampiyonası'nın şampiyonluk maçında Miami'yi yendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir