ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de IŞİD’i yenme kararlılığını teyit etti.

Dünyanın en büyük iki gücü durumunda bulunan ülke liderlerinin Vietnam’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde yaptığı ortak açıklamada, “Bugün Devlet Başkanı Putin ve Başkan Trump, Vietnam’ın Danang kentindeki APEC Zirvesi kapsamındaki görüşme sırasında, Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğratma kararlılığını teyit ettiler” ifadeleri kullanıldı.

BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı karara uygun olarak Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği, toprak bütünlüğü ve laik niteliğine bağlılığı iki ülke lideri tarafından yeniden teyit edildi. Ayrıca yapılan açıklamada, ‘tüm Suriyeli taraflara’ Cenevre’deki siyasi sürece aktif olarak katılma çağrısı yer alıyor.

Sponsorlu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Sputnik’e yaptığı açıklamada, ortak açıklamanın özel olarak Dananga’daki görüşme için iki ülke uzmanları tarafından hazırlandığını söyleyerek metnin nihai biçiminin bu sabah Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson tarafından onaylandığını belirtti.

Suriye’deki Mevcut Durum Analizi

Suriye iç savaşından bir görüntü

İki ülke liderinin ortak açıklamasında, Suriye’de Rusya ve ABD ordularının güvenliğini sağlamak ve IŞİD’e karşı mücadele yürüten partner güçlerin katılımıyla meydana gelebilecek tehlikeli olayları önlemek için mevcut askeri kanalları sürdürme kararı alındığı da belirtildi.

Putin ve Trump, ‘Rusya ve ABD’nin iki ülke orduları arasındaki tehlikeli olayları daha etkili biçimde önleme yönündeki ortak çabalar bağlamında’ duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Ortak çabaların, son aylarda IŞİD’in büyük kayıplar vermesine yol açtığı da ifade edildi.

Öte yandan Putin ve Trump, Vietnam’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nin ikinci gününde kendi aralarında bir sohbet etme fırsatı da buldu.

İki ülke liderinin, ortak fotoğraf çekimine giderken aktif sohbet ettiği basın mensuplarının dikkatini çekti. Bu sırada yanlarında Çin Devlet Başkanı Şi Jinging de vardı.

Putin ve Trump, ortak fotoğraf çekimi sırasında da ikinci sırada yan yana durdular.