Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yaptıkları görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Putin, “Her şeyi çözdük diyemeyiz ancak iyi bir yönde ilerliyoruz” cümlesini kurarken; Trump, “Bizi boğan diplomasiyi aştık ve ilişkilerimiz nefes alır hale geldi” şeklinde konuştu.

VLADİMİR PUTİN: RUSYA SEÇİMLERE ASLA MÜDAHALE ETMEDİ

Görüşmede nükleer silahlar, terörle mücadele ve siber saldırıların gündeme geldiğini belirten Putin, “Görüşme çok başarılı ve faydalı oldu. Rusya ve ABD’ni birlikte çalışma için iki lider bir araya gelerek büyük adımlar attı. Suriye’deki mülteci krizine de el atma kararı verdi” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiasını kabul etmeyen Putin, “Rusya asla ABD seçimlerine müdahale etmemiştir Bu konuda herhangi bir delil varsa ortak olarak incelemeye hazırız. Başkan Trump’la birbirimizi anladığımızı düşünüyorum” dedi.

İki ülke arasında bazı sorunlar olduğunu söyleyen Putin, “Çok düzel bir diyalog ve sohbet gerçekleştirdik. Birkaç sorun hala var, her şeyi çözdük diyemeyiz ancak iyi bir yönde ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

DONALD TRUMP: DAHA SIK GÖRÜŞECEĞİZ

Putin’in ardından konuşan ABD Başkanı Trump, “Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Ülkelerimiz arasındaki anlaşmazlıklar iyi biliniyor. Bunları detaylı olarak görüştük. Soğuk Savaş gerginliğinde bu günden farklı bir dünya vardı. İlişkilerimiz şu ankinden kötü olmamıştı. 4 saatte bunu çözdük” cümlelerini kurdu.

ABD seçimleriyle ilgili iddiaların da gündeme geldiğini dile getiren Trump, “Amerika ve Amerikan halkı için en iyisini yeğlerim. Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi konusunu da doğrudan konuştuk. Nükleer silahlar konusunu da konuştuk” dedi.

‘PUTİN’E RAKİBİM DERKEN KOMPLİMAN YAPTIM’

Toplantının soru-cevap bölümünde Donald Trump, ABD’nin geçmişteki politikalarını hatalı olarak nitelendirdi. Trump, “ABD’nin aptalca davrandığını düşünüyorum. Ben göreve gelmeden bu diyaloğun açılması gerekiyordu. Artık bir aradayız, muhteşem şeyler yapacağız. Geçmişte her iki tarafta hatalar yaptı” dedi.

Putin için rakip dediğini belirten Trump, “Putin’e ‘İyi bir rakibim’ dedim. Putin için ‘Rakibim’ derken kompliman yaptım” dedi.