Trump’ın ‘Savunma harcamalarını hemen artırın’ sözleri üzerine, NATO zirvesinde acil toplantı gerçekleştirildi. Toplantı ardından Donald Trump gazetecilere konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, NATO üyelerinden Gayrisafi hasılanın yüzde 2’si kadar savunma harcaması hedefini 2024 yılı yerine hemen şimdi gerçekleştirmelerini istedi.

Bu istek üzerine NATO zirvesinde, liderler programında olmayan acil bir toplantı gerçekleştirildi.

Sponsorlu

Donald Trump, ani bir şekilde açıklanan basın toplantısında, NATO, İran, Çin ve diğer gündemdeki konularla ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevapladı.

Trump, Kongre’nin onayı olmadan NATO’dan çıkabileceklerini ancak buna gerek olmadığını söyledi.

ABD başkanı, ABD’nin diğer ülkelerden daha çok harcama yaptığını ve bunun “haksızlık” olduğunu ve NATO’nun ABD’den çok Avrupa’ya faydası dokunduğunu söyledi.

Trump, NATO’nun 2 gün öncesine göre daha güçlü olduğunu belirterek, “Diğer ülkeleri, ABD’yi NATO’dan çekmekle tehdit ettiniz mi?” sorusuna, “İnsanlara yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemeleri halinde çok mutsuz olacağımı söyledim” cevanını verdi.

ABD Başkanı: “25 ülke arasında sadece 5 ülke NATO’nun savunma harcaması hedeflerine ulaşıyor.”

Trump: Kürtler inanılmaz savaşçılar, zeki müttefikler

ABD Başkanı Donald Trump NATO zirvesindeki basın toplantısında dış politika soruları ile de karşılaştı.

Trump, Kurdistan24 muhabirinin ‘Irak’ta ABD’nin peşmerge güçlerini desteklemeye devam etmeyeceği’ yönündeki sorusuna doğrudan cevap vermekten kaçındı.

ABD Başkanı, bu soruyu şöyle cevapladı:

“Kürtlerin harika bir halk olduğunu düşünüyorum, inanılmaz savaşçılar, müthiş, sıcakkanlı, zeki müttefikler. Birçok vakada bildiğiniz gibi farklı gruplar ama harika insanlar. Harika insanlar olduklarını düşünüyorum.”