Çavuşoğlu: Trump YPG’ye silah verilmeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesi hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Çavuşoğlu, Trump’ın ABD’nin YPG’ye artık silah vermeyeceğini söylediğini söyledi.

ABD Başkanı Trump, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Edinilen bilgilere göre, görüşmede ikili ilişkiler, Soçi Zirvesi, Suriye krizi ve bölgesel sorunlar ele alındı.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter hesabından paylaştığı tweette, “Bugün ABD Başkanı Sayın Donald Trump ile verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik” cümlesini paylaştı.

Erdoğan-Trump Görüşmesinin Detayları

Trump-Erdoğan görüşmesiyle ilgili ayrıntılı açıklamayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptı.

Çavuşoğlu görüşmede YPG’nin de gündeme geldiğini belirterek, “Soçi’deki zirvede Suriye Ulusal Diyalog Konresi’ne YPG’nin katılmasına karşı çıktık, İran da bu konuda karşı çıkmıştı. Terör örgütlerinin, özellikle Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duymayan ve buna karşı olanların bu kongrede yer alamayacağını net bir şekilde belirttik. Kimlerin katılacağına da üç ülke istişarede bulunarak karar verer verecek” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Trump’a YPG’nin böyle bir oluşumda yer almaması gerektiğini ilettiğini açıklayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin, ABD’nin YPG’ye verdiği silahlardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, “Görüşmede Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda duyduğu rahatsızlığı Sayın Trump’a bir kez daha iletmiştir. Sayın Trump da net bir şekilde, talimat verdiğini ve bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini, esasen bu saçmalığa daha önce son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir” cümlelerini kurdu.

Bakan Çavuşoğlu, Trump’ın bu konuyla ilgili olarak generallere ve Ulusal Güvenlik Danışmanı’na talimat verdiğini ve bundan sonra YPG’ye her hangi bir silahın verilmeyeceğini net ifadelerle söylediğini belirtti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a telefon edeceğini, Twitter’daki kişisel hesabından duyurmuştu.

Trump, mesajında “Orta Doğu’da miras aldığım karmaşaya barış getirmek konusunda bu sabah Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşeceğim. Ben bu işi hallederim ama insan hayatı ve maddi açıdan (6 trilyon) en başından büyük bir hataydı” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya(Putin), İran(Ruhani) ve Türkiye(Erdoğan) liderleri bu hafta Soçi’de düzenledikleri üçlü zirvede Suriye krizini masaya yatırmış, Suriye toplumunun bütün kesimlerinin katılabileceği bir Suriye Ulusal Diyalog Kongresi düzenlenmesi konusunda uzlaşma sağlamıştı.

Kongrenin yeni anayasa için zemin oluşturması ve yeni anayasa için özgür seçimlerin yapılması planlanıyor.

[Via Deutsche Welle Türkçe]