ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan’a ilişkin konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump

Trump, “Ermeni soykırımı” ifadesini kullanmadı. Ancak ikinci kez Ermenice “büyük felâket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullandı.

Trump geçen sene de yine bu ifadeyi kullanmıştı.

Trump, geçen sene yaptığı yazılı açıklamasında, “Bugün, 20. yüzyılın en korkunç kitlesel katliamlarından biri olan büyük felâket (Meds Yeghern) sırasında acı çekenleri hatırlıyor ve saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Trump, şunları söylemişti:

“Bir buçuk milyon Ermeni, 1915’ten başlayarak Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde sınır dışı edilmiş, katledilmiş veya ölüme yürümüştür. Amerika’daki Ermeni toplumu ve dünyanın diğer yerlerinde, bu masum hayatların kaybı ve pek çok kişinin çektiği acıların yasını tutanlara katılıyorum.

İnsanlık tarihinin bu karanlık sayfasını değerlendirirken, aynı zamanda Ermeni halkının zorlukları yenme gücünü de tanıyoruz. Birçoğu, ABD’de yeni hayatlar kurup, ülkemize izi asla silinmeyecek katkılarda bulunurken, atalarının antik çağların büyük medeniyetlerinden birini kurduğu tarihi toprakların anısına değer vermeyi sürdürdü.

Bir daha meydana gelmelerini önleyebilmek için mezalimleri hatırlamalıyız. Daha adil ve hoşgörülü bir geleceğin temelini oluşturmada önemli bir adım olarak, Türkler ve Ermeniler’in bu acı dolu tarihi tanıma ve bu dönemle hesaplaşma çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz.”

Önceki ABD Başkanı Barack Obama da görevi boyunca 1915 olaylarını anarken, “Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.

Barack Hussein Obam

ABD başkanları, 1993 yılından (Bill Clinton’dan) bu yana 1915 olaylarıyla ilgili her yıl düzenli olarak yazılı açıklama yapıyor ve 1915 olayları genellikle “büyük felâket, tehcir ve katliam” gibi ifadelerle nitelendiriliyor.