HDP’nin cezaevinde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın propaganda konuşmasının TRT’de yayınlanmasıyla, tutuklu bir cumhurbaşkanı adayı ilk kez devlet televizyonunda konuşma imkanı bulacak.

Başta TRT olmak üzere taraflı yayın yaptıkları öne sürülen haber ajansları Demirtaş’ın TRT konuşmasını ‘dünyada bir ilk’ olarak aktardı.

HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın propaganda konuşmasının TRT’de yayınlanmasıyla, tutuklu bir cumhurbaşkanı adayı ilk kez devlet televizyonunda konuşma imkanı bulmuş olacak.

Anayasa ve ilgili mevzuata göre, 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türkiye vatandaşları cumhurbaşkanı adayı gösterilebiliyor.

Kimler cumhurbaşkanı adayı olabilir?

Buna göre, kırk yaşını doldurmayan, yükseköğrenim yapmamış, askerlikle ilişiği olanlar, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile, basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma suçlarından biriyle mahkum olanlar cumhurbaşkanı adayı olamıyor.

DEMİRTAŞ’IN PROPAGANDA KONUŞMASI

HDP’nin 1.5 yıldır Edirne F tipi cezaevinde tutuklu olarak bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, TRT’de tanınan propaganda hakkını kullanarak seçmenlere seslenecek. Demirtaş’ın TRT konuşmasını Via Haber Facebook Sayfasından izleyebileceksiniz.

Geçtiğimiz günlerde çekimleri yapılan propaganda konuşması bu akşam saatlerinde yayınlanacak.

Demirtaş, taraflı yayınlar gerçekleştirdiği öne sürülen TRT ekranlarından kendisini dinleyecek olan vatandaşlara hitap edecek.

Demirtaş’ın TRT konuşması Via Haber Facebook sayfasından da CANLI yayınlanacak. Yayını kaçırmak istemiyorsanız lütfen canlı yayın bildirimlerini Via Haber Facebook sayfası için aktifleştirdiğinizden emin olun.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın bugün saat 20.40’ta Via Haber Facebook sayfasından canlı izlenebilecek TRT konuşması partisinin mitinginde de gösterilecek.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin TRT konuşması, bugün 19:05’de yine Via Haber Facebook sayfasından izlenebilecek.