Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan dün yaşanan acı olaya ilişkin sabah saatlerinde bir basın toplantısı düzenledi.

Dün Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Sarılar Köyü yakınlarında, Edirne-Uzunköprü ile İstanbul-Halkalı arasında sefer yapan bir yolcu treni, 5 vagonun raydan çıkması sonucu devrilmişti.

Sponsorlu

Kaza yerinde gece boyunca arama ve vagonları kaldırma çalışmaları devam etti. Bazı ağır yaralılar İstanbul’daki hastanelere sevk edildi.

Sabah 06.00 itibariyle arama kurtarma çalışmalarının sona erdiği açıklandı.

Bölgede incelemelerin tamamlandığını açıklayan bakan son olarak meydana gelen elim kazada 24 kişinin yaşamını yitirdiğini, 194 yaralının ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildiğini, 124 yaralının ise tedavilerinin devam ettiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, tren faciasıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ara kurtarma çalışmaları tamamlandı. 24 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yağış sebebiyle zeminin çok yumuşak olması başlangıçta zorluklara sebep olsa da etkili bir şekilde çalışmlarımız devam etmiştir. 124 vatandaşımız yaralı, hastanede tedavi altında. Yaralılarımıza Allah’tan şifa diliyorum.”

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada trende kayıtlı 362 yolcunun ve 6 personelin yer aldığı belirtildi.

‘Aşırı Yağış Nedeniyle’

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan kazanın “aşırı yağışlar nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalmasından” kaynaklandığını söyledi.

Arslan “14:20 ile 15:10 arası yaklaşık 50 dklik süreçte metrekareye 32 kg yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanütsü bir şişmeye neden olmuş, yağmurun raylar ile menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuştur. Bu boşluğun makinistler tarafından görülme şansı yok, lokomotif geçtikten sonra fark edildi” ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de (TSK) bölgeye helikopter gönderdiği belirtildi.

Ambulanslar gidemeyince köylü yaralıları traktörle taşıdı ile ilgili görsel sonucu

Öte yandan, faciaya ilişkin detaylar gelmeye devam ediyor.

Ajansların aktardığı görüntülerde, sağlık uzmanlarının rayların üzerinde oturan yaralılara müdahale ettiği görülüyor. Ayrıca, kazada yaralanan vatandaşlar yolun çamurlu olmasından dolayı gelemeyen ambulansların yerine traktörlerle hastanelere taşındı.

Kazaya ilişkin gelen yayın yasağı kararından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir taziye mesajı paylaştı. Erdoğan, Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin bazı vagonlarının raydan çıkması neticesinde yaşanan kaza hakkında açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazayla ilgil yayınladığı mesajında “Yolcu trenindeki bazı vagonların raydan çıkması neticesinde meydana gelen kaza, her boyutuyla soruşturulmaktadır” ifadelerini kullandı.