Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın 2 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkacağıyla ilgili açıklamasının üzerinden yaklaşık iki hafta geçti.

Bu süreçte yayımlanacak KHK’ların “önemli” olduğuyla ilgili açıklamalar geldi ancak KHK’ların içeriğiyle ilgili resmi makamlarca bilgi aktarılmadı.

GazeteDuvar’dan Nergis Demirkaya’nın hükümetin açıklamaları ve kulislere bilgilerine dayandırdığı haberine göre, 2 yeni KHK toplamda yaklaşık 150 maddeden oluşacak.

Sponsorlu

Çok kapsamlı olacağı öngörülen KHK’larda çok sayıda ihraç ve yine sınırlı sayıda da olsa bazı göreve iade kararları bekleniyor.

İhraçların büyük kısmının Türk Silahlı Kuvvetlerinden olacağı düşünülüyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) yapısında birçok değişiklik gerçekleştirildi. Yeni KHK’larda da bu yönde TSK’da ki değişikliklerin devam etmesi bekleniyor.

Yeni kararnamelerde yüksek yargıda da bir dizi yeni düzenleme yapılacağı düşünülüyor.

MHP milletvekillerinin bütçe görüşmelerinde dile getirdiğine göre, Yargıtay ve Danıştay’da üye sayısı arttırılacak.

Öte yandan bir başka iddiaya göre darbe ve terör davalarının temyiz incelemesinin İstinaf’a gitmeden doğrudan Yargıtay’da yapılması sağlanacak. Bu şekilde davaların daha kısa sürede sonuçlandırılması hedeflenecek.

MHP, özellikle Yargıtay ve Danıştay üye sayısının arttırılmasına tepki göstererek, “bu düzenleme yanlıştır ama illa yapılacaksa bugün yapılması yanlıştır, terörle mücadele davaları bittikten sonra yapılmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Yeni KHK’larda olacağı kesinleşen bir başka konu ise yine bütçe görüşmelerinde ortaya çıktı.

Bir milletvekilinin 23 ilde kurulacak cazibe merkezleriyle ilgili sorusuna cevap veren Bakan “Cazibe merkezleri programı çok yakında revize edilmiş olarak yürürlüğe girecek. Önümüzdeki KHK’larda bazı düzenlemeler var, o düzenlemeler yapılır yapılmaz Cazibe merkezleri programı, genel teşvik programının içerisinde güçlendirilmiş olarak hayata geçecek” cümlelerini kurdu. Böylece bu konuyla ilgili düzenlemelerin KHK’da yer alacağı kesinleşti.

Ayrıca 1 milyona yakın taşeron çalışanın beklediği kadro düzenlemesinin de KHK ile yapılması bekleniyor.

Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda “KHK” ifadesi hiç kullanılmadı ancak yılbaşından önce bu düzenlemenin hayata geçirileceği belirtiliyor. Meclis bütçe sonrası 18 günlük tatil kararı aldığı için, eğer düzenleme ertelenmeyecekse taşeron çalışana kadronun da KHK ile yapılacağı kesinleşti.

Ne Zaman Açıklanacak?

KHK’ların ne zaman yayımlanacağı da merak konusu olurken, kulislerde 25 Aralık Pazartesi ve 31 Aralık Pazar tarihleri öne çıkıyor.

Yılın son günü yayınlanacağını söyleyenler taşeron düzenlemesine vurgu yaparak, bu tarihin sözleşmelerin yenilenme tarihi olduğuna vurgu yapıyor.

[Via GazeteDuvar]