Titanic Sub Son Haberler: OceanGate Denizaltısının Aranması Hakkında Bildiklerimiz

  • kaydeden Jessica Murphy
  • BBC haberleri

Pazar günü Titanik’in enkazını araştıran bir denizaltının kaybolmasının ardından Kuzey Atlantik’te büyük bir arama kurtarma operasyonu başlatıldı.

Araştırma gemisi Polar Prince, Titan refakatçisinden bir saat 45 dakika sonra mürettebatıyla bağlantısını kaybetti. Salı günü saat 13:00 EST (18:00 BST) itibariyle, ABD Sahil Güvenlik denizaltının 40 saatlik acil durum oksijeni kaldığını tahmin etti.

Turizm şirketi OceanGate, mürettebatın güvenli bir şekilde geri dönmesi için tüm seçenekleri araştırdığını ve devlet kurumlarının kurtarma operasyonuna katıldığını söyledi.

İşte şimdiye kadar bildiklerimiz.

Kurtarma çalışmalarında son durum nedir?

Salı öğleden sonra, ABD Sahil Güvenlik Kaptanı Jamie Frederick, ABD ve Kanada kuvvetlerinin ve özel gemilerinin şu ana kadar 7.600 mil karelik, yaklaşık ABD’nin Connecticut eyaleti büyüklüğünde bir alanı aradığını söyledi.

Aramaya katılan kuvvetler arasında en az bir uzaktan kumandalı denizaltı bulunuyor ve diğer gemilerin Salı günü daha sonra katılması bekleniyor.

Yüzbaşı Frederick, aramanın “son derece karmaşık” olduğunu ve bölgenin uzaklığının “benzersiz operasyonu” daha zor hale getirdiğini söyledi.

Operasyon ve keşif liderini takip eden bir deniz bilimcisi olan David Mearns, BBC’ye ticari bir boru hattı döşeme gemisinin yardım için bölgeye geldiğini söyledi.

“3 bin 800 metrelik bir derinlikte bir dalgıç arayacak ve onu kurtarabilecek kapasiteye sahip olduğuna inanıyoruz” dedi. “Bunun olabileceğine dair bir umut var.”

Kutup Prensi ilk olarak Pazar sabahı Titanik enkazına yaklaştı ve Titan’ın o gün yerel saatle 04:00’te dalışına başlaması planlandı. Titan, inişten bir saat 45 dakika sonra yüzeyle temasını kaybetti.

Sahil Güvenlik’in Boston’daki komuta merkezi daha sonra arama çabalarını koordine etmeye başladı.

video başlığı,

Bakınız: Arama çalışmalarına kimler katılıyor?

Titan denizaltısının Newfoundland, St. John’s’un 900 mil (1450 km) doğusunda ve 400 mil (643 km) güneyinde olduğu düşünülüyor.

ABD Sahil Güvenlik Tuğamiral John Mager Pazartesi günü yaptığı açıklamada, aramanın iki bileşeni olduğunu söyledi: yüzey araması ve Titan okyanusun yüzeyine döndüyse ve bir şekilde iletişimi kaybettiyse su altı sonar araması.

Sahil Güvenlik, su yüzeyinde denizaltıyı aramak için iki C-130 Hercules uçağı gönderdi, bir Kanada C-130 ve su altı sonarı yapabilen bir P8 uçağı katıldı. Bölgede sonar şamandıraları da kullanılmaktadır.

Bay Mauger, Sahil Güvenlik’in geminin su altında bulunması durumunda gemiyi kurtarmak için ABD Donanması ve özel sektörden yardım istediğini söyledi.

Kanada Savunma Bakanlığı, arama çalışmalarına uçakla birlikte Kanada Sahil Güvenlik gemisi Kobit Hobson’ın da yardım ettiğini söyledi.

Eski bir ABD savunma müsteşarı olan Mike Mulroy, BBC’ye, özel ABD Donanması uzak denizaltılarının bir denizaltıyla bağlantı kurabilen ve onu yüzeye çekebilen tek gemi olacağını söyledi.

Ayrıca Polar Prince’in ortak sahibi Horizon Maritime, BBC’ye geminin yardım ettiğini ve üsse Horizon Arctic adlı ikinci bir geminin gönderildiğini doğruladı.

Gemide kim vardı?

Titan’daki beş kişiden dördü şimdiye kadar doğrulandı. Hamish Harding58 yaşındaki İngiliz iş adamı ve analist, İngiliz iş adamı Shahjata Davud, 48, ve oğlu, Süleyman Davud19 ve 77 yaşındaki Fransız kaşif Paul-Henri Narjolet.

Bay Harding, bu ayın başlarında ekibe katılacağını duyurdu ve gemideki ekipte “bazıları 1980’lerden beri RMS Titanic’te 30’dan fazla dalış yapan çok seçkin kaşifler” olduğunu söyledi.

görüntü kaynağı, Lotus Eyes Fotoğraf

resim yazısı,

Hamish Harding, Instagram’da “Sonunda duyurmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Bay Harding, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli, ticari havacılık endüstrisindeki satış ve operasyonları yöneten uluslararası bir şirket olan Action Aviation’ın Başkanıdır.

Fransız kaşif Paul-Henri Narjolet Bir aile sözcüsü BBC’ye gemide olduğunu söyledi. Takma adı “Bay Titanic” olan kaşif, eski bir Fransız Donanması dalgıcıdır ve Titanik’in enkazında diğer tüm kaşiflerden daha fazla zaman geçirdiği söylenir.

Dalışın arkasındaki şirket OceanGate de CEO’nun Stockton Rush Kaybolduğunda yardımcı gemideydi.

İkinci kaptan ne yapıyordu ve Titanik neredeydi?

OceanGate Expeditions, Atlantik Okyanusu’nun dibinde, yüzeyin 3.800m (12.500ft) altında yer alan ünlü batığı görmek için yaptığı sekiz günlük gezide konuklarından 250.000$ (195.270£) ücret alıyor.

Site, Newfoundland kıyılarından yaklaşık 600 km (370 mil) uzaktadır ve pruva ve kıç yaklaşık 800 m (2.600 ft) ile ayrılmış olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Enkaz halindeki gemiyi büyük bir enkaz alanı çevreliyor.

Harabelere tam dalış, iniş ve çıkış dahil sekiz saat sürer.

OceanGate’e göre, her yolculuk sekiz gün sürecek ve her dalış, enkazın çürümesini incelemek de dahil olmak üzere bilimsel bir hedef içerecek.

Şirketin web sitesine göre, ilk dalış 2021’de gerçekleşti.

Ona ne olurdu?

University College London’dan bir denizaltı uzmanı olan Profesör Alistair Craig, BBC bilim muhabiri Ballab Ghosh’a kayıp denizaltının nerede olabileceğine dair çeşitli senaryolar üzerinde çalıştığını söyledi.

Birincisi, acil bir durumdan sonra, onu yüzeye çıkarmak için bir “düşen ağırlık” bıraktı.

“Bir elektrik kesintisi ve/veya iletişim hatası olsaydı bu olabilirdi ve denizaltı bulunmayı bekliyor olurdu” dedi.

Başka bir senaryo, gövdenin bir sızıntı sonucu tehlikeye girmesi olduğunu söylüyor. “O zaman prognoz iyi değil.”

Profesör Craig’e göre deniz tabanına inmediği ve kendi gücüyle toparlanamadığı sürece seçenekler çok sınırlı.

video başlığı,

İzleyin: 2022’de BBC, şirket patronu Stockton Rush ile bir Titanik denizaltısının içinde çekim yaptı.

“Denizaltı sağlam olsa bile, 200 metreden (656 fit) daha derindeyse, çok az gemi bu derinliğe ulaşabilir, kesinlikle dalgıçlar değil. Donanma denizaltı kurtarmaları için tasarlanmış araçlar kesinlikle aşağı inemez. Titanik’in derinliğinin yakınında hiçbir yer yok .”

Titan hakkında ne biliyoruz?

Titan, 4.000 metre (2,5 mil) derinliğe inmek ve saatte 3,5 mil olan üç deniz mili hızla seyahat etmek için tasarlanmış beş kişilik bir dalgıçtır.

Dalgıçları Titanik’in enkazına götürmenin yanı sıra, saha incelemesi ve incelemesi, araştırma ve veri toplama, film ve medya üretimi ve donanım ve yazılımın derin deniz testi için kullanılır.

Şirkete göre Titan, “sofistike aydınlatma ve sonar navigasyon sistemleri ve dahili ve harici olarak monte edilmiş 4K video ve fotoğraf ekipmanı” ile donatıldı.

OceanGate’in web sitesine göre, beş kişilik mürettebat, geminin gövdesini gerçek zamanlı olarak izleyen bir sisteme sahip.

Yapının bütünlüğünü değerlendirmek için dalış yaparken denizaltı üzerindeki değişen basıncın etkilerini analiz eden sensörlere sahiptir.

Şirket, “Bu yerleşik sağlık analizi izleme sistemi, pilota erken uyarı tespiti ve alçalmayı durdurmak ve yüzeye güvenli bir şekilde geri dönmek için yeterli zaman sağlıyor” diyor.

Gemide bulunan David Bock, denizaltıyı “deneysel” bir gemi, “herhangi bir düzenleyici kurum tarafından onaylanmamış veya sertifikalandırılmamış ve bedensel yaralanma, sakatlık, duygusal sıkıntı veya ölüme neden olamayacak” olarak tanımlayan bir feragatname okuduğunu duyurdu. .

Bay Rush, ona denizaltını gezdirir ve burada geminin yalnızca bir düğmesi olduğunu ve bir video oyun denetleyicisi kullanılarak çalıştırıldığını ortaya çıkarır.

Olanlarla ilgili hangi soruların var? Aşağıdaki formu kullanın.

Bazen sorunuz yayınlanacak ve adınızı, yaşınızı ve konumunuzu veriyormuşsunuz gibi görünecektir. İletişim bilgileriniz asla yayınlanmayacaktır. bizimkini mutlaka okuyun Şartlar ve koşullar Ve Gizlilik Politikası.

Sorunuzu sormak için bu formu kullanın:

Bu sayfayı okuyamıyor ve formu göremiyorsanız, sorunuzu göndermek için BBC web sitesinin mobil sürümünü ziyaret etmeniz veya [email protected] adresine e-posta göndermeniz gerekir. Lütfen gönderdiğiniz herhangi bir soruya adınızı, yaşınızı ve bulunduğunuz yeri ekleyin.

READ  Alibaba: Ayrılma planının açıklanmasının ardından Çinli teknoloji devlerinin hisseleri yükseldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir