Time Dergisi’nin 1927’den beri her sene son sayıda ilan ettiği, icraatlarıyla o yıl dünyada en etkili insanlardan biri olarak ilan edilen kişinin kapak fotoğrafı yapıldığı ‘Yılın Kişisi‘ sayısında kimin olacağı belli oluyor.

ABD merkezli TIME dergisi 2017’nin ‘Yılın Kişisi’ unvanı için belirlediği finalistler arasında ilginç isimler var. 2017’nin sonlarına doğru adından sıkça bahsettiren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman birinciliğe en yakın aday.

TIME 2017 yılın kişisi adayları

Finalistler arasında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, aktivist atlet Colin Kaepernick, bu yıl dünyanın en zengin insanı olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Trump’ın ekibinin Rusya ile olası bağlarını soruşturan komisyonun başındaki eski FBI Direktörü Robert Mueller de yer alıyor.

Sponsorlu

TIME dergisinin okuyucuları ise 2017 yılında dünyanın en etkili ismi olarak Suudi Kraliyet Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’i seçti.

Listede ABD’de etkili isimlerin adının karıştığı cinsel taciz skandallarının ardından sosyal medyada başlatılan ve çoğunluğu kadınlardan oluşan kullanıcıların yaşadığı cinsel saldırı ve tacizleri ifşa ettiği ‘#MeToo’ (Ben de) hareketi ile ‘Dreamers’ (Hayalperestler) olarak adlandırılan genç yetişkin kayıt dışı göçmenler de bulunuyor.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Geçtiğimiz 2016 yılında TIME’ın ‘Yılın Kişisi’ olarak seçtiği Trump, Twitter üzerinden dergi tarafından sonradan duyurulmuştu.

Trump, “TIME dergisi beni arayarak benim büyük ihtimalle geçen yıl olduğu gibi Yılın Kişisi olacağımı söyledi. Ancak röportajı ve fotoğraf çekimini kabul etmem gerekiyormuş. Ben büyük ihtimalle bunu reddedeceğim. Yine de teşekkürler” diye yazmış, TIME ise Başkan’la irtibata geçtiklerini yalanlayarak “TIME, 6 Aralık olan yayım tarihime kadar seçimimiz konusunda yorum yapmaz” cümlesini paylaşmıştı. Ancak sonradan TIME, Trump’ı seçtiğini duyurmuştu.

​1927’den beri verilen bu ünvan ‘Son 1 yılda olumlu ya da olumsuz olarak haberlerde en fazla etki yaratan isme’ veriliyor.

1938’de Adolf Hitler, 1942’de ise Joseph Stalin ‘Yılın Kişisi’ seçilerek TIME dergisine kapak olmuştu.