ABD’li teknoloji şirketi Apple’ın CEO’su Tim Cook, iOS 11’de yapılacak yeni güncellemenin iPhone telefonlarda pil performansını düşüren özelliği etkisiz kılma seçeneği sunacağını belirtti.

Apple, geçtiğimiz ay eski model iPhone’ların performansını düşürerek yavaş çalışmasını sağlayıp daha uzun süre pil kullanımı sağladıklarını itiraf etmişti.

Tim Cook, ABC News televizyon kanalına verdiği demeçte, gelecek ay yayınlanması planlanan güncellemeyle, eski iPhone’ların pil performansının düşürme özelliğinin kullanıcılar tarafından kontrol edilebileceğini açıkladı.

Sponsorlu

Gönderilecek yeni güncelleme ile kullanıcılara, “ani kapanmayı engellemek için” pil performansının düşeceği bilgisinin verileceğine ifade eden Cook, “İstemediğiniz taktirde, bu özelliği etkisiz hale getirebilirsiniz.” dedi.

Apple, geçen ay, eskidiğinde ya da şarjı azaldığında “bataryanın aniden kapanmasını önlemek için” iPhone 6, 6S, SE ve 7 modellerini yavaşlattığını kabul etmiş ve açıklamanın ardından, ABD’nin farklı eyaletlerinden Apple hakkında toplu ve bireysel davalar açılmış, şirket kullanıcılardan özür dilemişti.

iOS 11’e yapılacak yeni güncellemenin gelecek ay başında tanıtılacağı ve mart ayında da kullanıma sunulacağı öngörülüyor.

Popüler teknoloji devi Apple, geçtiğimiz haftalarda eski iPhone’ların pilleri için bir değişim programı başlatmıştı.

Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardı

Apple’ın iPhone’ları bilerek yavaşlattığı haberi geçtiğimiz haftaya damgasını vurmuştu. Bu haberin ardından şirkete ilk kişisel dava ilerleyen günlerde açılmıştı. Yavaşlatılan iPhone’lar ile ilgili bir dava da Güney Kore’den gelmişti. Güney Kore’de binlerce kullanıcı Apple’a toplu dava açtı. 370 bin Güney Koreli Seul Merkez Bölge Mahkemesi’ne başvuru yaparak açtığı davada Apple’dan 2000 dolar istiyor. Nüfusa oranlama yapıldığı zaman Güney Kore’de şu an her 138 vatandaştan biri Apple’a dava açtı.

Sizin telefonunuzun da yavaşlatılıp yavaşlatılmadığını öğrenmek için yapmanız gerekenler ise oldukça basit.

İşte 3 adımda sahip olduğunuz iPhone’un pil değerlerini öğrenmenin yolu.

Bunun için elbette Apple Store ya da yetkili merkezlere gidebilirsiniz.

Ancak bu sorunun cevabını evde de bulmanız mümkün olabilir.

İşte 3 adımda iPhone’unuzun yavaşlatılıp yavaşlatılmadığını öğrenmenin yolu:

1’inci Adım: Uygulama mağazası App Store’dan pil ömrü kontrol eden bir uygulama indirin

2’nci adım: Raw data sekmesine tıklayın.

3’üncü adım pil seviyenize bakın ve orijinal mAh değeri ile karşılaştırın.

Apple, pil kapasitesi %20’nin altına düştüğünde bataryanızın değiştirilmesini tavsiye ediyor.

Başka bir deyişle pil değeriniz olması gereken yüzde 20 daha az ise pilinizi değiştirme vaktiniz gelmiş demektir.

[Via NTV]