Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından öğrenciler ve veliler büyük bir merakla TEOG kalktı mı sorusunu sormaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım arasında yapılan konuşmanın ardından durum netleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG’un kaldırılmasıyla ilgili olarak “Sınavsız model seçeneği değerlendiriliyor” diye konuştu. Tekin, kasım ayında sınav yapılıp yapılmayacağının kısa sürede açıklanacağını belirtti.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamada, “Liselere geçişte sınavsız bir dönem başlayacak. Çalışma grubu oluşturuldu. Kasım ayında TEOG’un yapılıp yapılmayacağı kamuoyu ile paylaşılacak” dedi.

Sponsorlu

BU SENE TEOG YAPILACAK MI?

Öte yandan Tekin, Kasım ayında sınavın yapılıp yapılmayacağının kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı. “Kasım’da TEOG’un yapılıp yapılmayacağını Sayın Başbakanımızın ve Milli eğitim Bakanımızın onayını aldıktan sonra açıklamak doğru olacaktır” diyen Yusuf Tekin, “Bizler bürokrat olarak hazırladığımız modeli cumhurbaşkanımızın sunarız ardından kamuoyu ile paylaşılır” dedi.Tekin bu konuyla ilgili çarşamba günü açıklama kesin bir açıklama yapılacağını da dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’un kaldırılması lazım” sözlerinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınavın kaldırılmasına bir mani olmadığını, çok basit bir konu olduğunu ve hemen bu adımın atılmasının mümkün olduğunu, isteyen okulların da kendi sınavlarını yapabileceklerini söylemişti.

Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak?

Müsteşar Yusuf Tekin gelecek olan yeni sistem için lisede kendi sınavlarının yapılacağını ve bunun Milli Eğitim’in kontrolü altında müfettişleriyle yapılacağını belirtti.

Yeni düzenlemeyle daha nitelikli Anadolu ve Fen Liselerinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünde “A grubu merkezi sınavlar” niteliğinde bir uygulamaya geçileceği düşünülüyor. Yabancı özel okulların ise kendi sınavlarını yapması gündemde.

TEOG kaldırılacak, çoğu öğrenci evine en yakın okula yani 1. sınıfta olduğu gibi otomatik kaydedilecek sistem üzerinde çalışıyorlar.

Bu çalışmada devlette bazı liselere giriş için yapılacak “özel” bir sınav da var. Ancak bu sınava TEOG’da olduğu gibi 1.2 milyon öğrenci yerine birkaç yüz bin öğrencinin katılması düşünülüyor. Bu sınava hangi öğrencilerin girebileceği ve kriterler henüz tam oturmuş değil.