Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye’nin Soçi’de gerçekleştirilecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) katılımıyla ilgili endişelerine saygı duyup dikkate aldıklarını açıkladı.

Sputnik’e bilgi veren Lavrentyev, “Türkiye’nin, terörist örgüt olarak gördükleri ve yurt içinde olduğu gibi dışında da mücadele ettiği PKK’nın uzantısı olarak gördükleri Demokratik Birlik Partisi’nin Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasına katiyen karşı çıktığını biliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

PYD’nin Türkiye için kırmızı çizgi olduğunu belirten Lavrentyev, “Biz onların endişelerini dikkate alıyoruz. Buna göre bu aşamada, Kürtleri daha saygın, daha bilinen, halk arasında destek gören ve herhangi siyasi oluşuma aidiyeti açısından tarafsız duruşa sahip kişilerin temsil etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Böyle kişiler yeterince var ve biz şimdi adaylar konusunda görüşüyoruz” cümlelerini kurdu.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin 29-30 Ocak’ta Rusya’nın Soçi kentinde düzenleneceğini, kongre öncesinde Türkiye, Rusya ve Suriye’nin katılımıyla bir hazırlık toplantısı yapılacağını resmen açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Suriye konulu yüksek düzeyli Astana toplantılarının sekizincisinin 21-22 Aralık 2017 tarihlerinde düzenlendiği ifade edildi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Rusya’nın Suriye’de barış için düzenlemeyi planladığı, Türkiye’nin PYD’ye davet gönderilmesi nedeniyle tepki gösterdiği için kongrenin ertelendiği öne sürülmüştü.

Öte yandan, Suriye’deki ateşkesin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran öncülüğünde Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Konseyi’ne 23 Kürt temsilcinin katılması konusunda mutabakat sağladığı aktarılmıştı.

Türkiye ve İran, YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasına karşı çıkarken Rusya PYD’nin de katılmasını istiyor.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Rusya, YPG’yi Astana sürecine davet etmişti.