HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Antalya mitinginde 24 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

HDP’nin ikinci turda hangi adayı destekleyeceği konusunda görüş belirten Temelli, ilk kez Demirtaş’ın dışında bir isim söyledi.

Muharrem İnce’nin ikinci tura kalması durumunda destekleyeceklerini ifade eden Temelli, “Türkiye’de demokrasi isteyenler barış isteyenler tek adam rejimi bitsin diyenler yan yana geldi. ‘Faşizme karşı omuz omuzayız’ dedi. Bu barajı yıkacağız, gideceksiniz. Parlamentoda çoğunluk muhalefette olacak. İkinci tura katılma hakkını elde etmiş olan muhalefetin adayı hepimizce desteklenecek. Bu Demirtaş’sa Demirtaş, İnce’yse İnce. Bu konuda tereddüt yok. Ama birinci turda herkes kendi adayını destekleyecek. O yüzden bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye” ifadelerini kullandı.

Sezai Temelli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

‘KOBANİ DÜŞMEDİ AMA SEN 24 HAZİRAN’DA DÜŞECEKSİN’

“Önce Kobani ile başladılar. Dediler ki, “bunlar 7 Haziran’da seçimi kazanınca bu ülkeyi, yaktılar yıktılar”. Yalana bak, Kobani 2014’te, 7 Haziran seçimleri 2015’te. Sadece tarihi çarpıtmakla kalmadılar, olayları da çarpıttılar. 53 insanın ölümünün müsebbibi Selahattin Demirtaş’mış gibi anlattılar. Kobani günlerinde bütün dünyaya çağrı yaptık, “Kobani düşmesin, katliam olmasın” dedik. “Sınır kapısını açın orada mağdurlar var” dedik. Biz bu çağrıyı yaparken Cumhurbaşkanı dedi ki; “Kobani düştü düşecek”. Kobani düşmedi ama sen 24’ünde düşeceksin.

‘DEMİRTAŞ’SA DEMİRTAŞ, İNCE’YSE İNCE; İKİNCİ TURA KALAN ADAY HEPİMİZCE DESTEKLENECEK’

Gitmemek için her türlü tehdit var. Hani anayasa değişikliğini hazırlayan vekil var ya o da diyor ki “eğer parlamento ile iktidar aynı partiden olmazsa yeniden seçime gideceğiz.” Hayır parlamentoda demokrasi güçleri çoğunlukta olacak ve bu ülke seçime değil demokrasi yoluna gidecek. Artık Türkiye’de demokrasi isteyenler barış isteyenler tek adam rejimi bitsin diyenler yan yana geldi. Faşizme karşı omuz omuzayız dedi. Bu barajı yıkacağız, gideceksiniz. Parlamentoda çoğunluk muhalefette olacak. İkinci tura katılma hakkını elde etmiş olan muhalefetin adayı hepimizce desteklenecek. Bu Demirtaş’sa Demirtaş, İnce’yse İnce. Bu konuda tereddüt yok. Ama birinci turda herkes kendi adayını destekleyecek. O yüzden bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye

‘DEĞİL 400, 300 VEKİL BİLE ALAMAYACAKSINIZ’

Bugün sayın Destici bir açıklama yapmış, “eğer HDP barajı geçerse biz Cumhur ittifakı olarak 400 vekil alamayız. O yüzden HDP barajı geçmemeli”. Teşekkür ederiz, biz de bunu söylüyoruz. HDP barajı geçecek. siz değil 400, 300 vekil bile alamayacaksınız. Çünkü değiştirmeye geliyoruz. Çünkü yeni yaşam, yeni siyaset geliyor. Ortak vatanımızda bu güzel ülkemizde demokratik cumhuriyeti inşa etmeye geliyoruz.”