HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Van’da görülen Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya’nın tutuklu yargılandığı davaya katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

HDP Van Milletvekilleri Murat Sarısaç, Bedia Özgökçe, Muazzez Orhan ile DBP ve HDP yöneticilerinin de takip ettiği duruşma sonrası konuşan Temelli şunları söyledi:

“Bugün Van halkının gönlünde, kalbinde çok özel bir yere sahip olan Sevgili Bekir Kaya’nın duruşmasındaydık. Hiçbir hukuka ve hakka sığmayacak bir iddianameler zinciri ve mütalaa ile karşı karşıyayız. Akla hayale gelmeyecek suçlamalara maruz kalmış Bekir Kaya. Bunların hiçbirinin herhangi bir karşılığı yok. Bütün tutsak arkadaşlarımızın davalarında olduğu gibi burada da da aynı tablo ile karşı karşıyayız. Vicdanlara sığmayacak bir iddianame ve yargılama sürecine tanıklık ediyoruz.”

Sponsorlu

TÜRKİYE YARGISININ UTANÇLARINDAN BİRİ

“Bu yargılama, Türkiye adaleti ve yargı sisteminin utanç sayfalardan biridir. Tabii ki bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Biliyoruz ki Bekir Kaya Van’dır, Van Bekir Kaya’dır. Buradaki bütün çabaları Van’daki her karış toprağa işlenmiştir. Çok uzağa gitmeye gerek yok, biliyorsunuz Van depremi sırasında yaşananları. Bekir Kaya’nın da yaptıkları ortadadır, valinin de yaptıkları ortadadır. Yardımları dağıtmayan valiler, sözde Van halkına sahip çıkıyor. Buna kargalar bile güler. Van halkının hakkına sahip çıkanlar bu kenti var edenler bugün burada tutsaktır ve haksız hukuksuz yere yargılanmaktadır. İddianamede o denli akla hayale sığmayacak şey var ki.

Bu iddianamenin merkezinde mezarlıklar olayı yer almakta. Bu mezara gömülmüş insanlar hakkında öyle iddialar ortaya atılıyor ki, sanki mezarlık yapmak, insanları defnetmek suçmuş gibi ve bunun sorumlusu da Bekir Kaya’ymış gibi gösteren bir iddianame hazırlanmış. Ölüm hak olduğunda hüküm kalkar. İnsanlar bir şekilde hayatını kaybetmiş. Ortada hayatını kaybeden insanlar var ve defin iznini veren savcılık. Cenazeler kaldırılmış ve buna mezarlık denir. Bu mezarlık niye var ve niye orada diye bizim belediye başkanımız orada yargılanıyor. Bunu nasıl izah edebiliriz bunun anlamı nedir bu düşmanca bir yaklaşımdır.”

YARGILAMA, HUKUK YOK İKTİDARIN İNTİKAMCI DUYGULARLA SALDIRISI VAR

“Burada bir yargılama yok, burada bir hukuk yok, burada iktidarın intikamcı duygularla saldırısı var. Buna son vermek, yargının bağımsızlığına kavuşmasından geçiyor. Tüm arkadaşlarımızın bir an önce serbest kalmasını bekliyorum. Tüm Türkiye kamuoyunu bu davalar konusunda hassas davranmaya, bu davalarda yargılanan tüm arkadaşlarımıza sahip çıkmaya çağırıyorum.”