15 Temmuz darbe girişiminin en sarsıcı saldırılarının biri olan TBMM ve TÜRKSAT’ın bombalanmasının faillerinden pilot Yüzbaşı Hüseyin Türk ifadesinde suçunu kabul etti.

Türk, “TSK içerisindeki azınlık bir gruba hizmet ettiğimin farkında değildim” diyerek, “İkinci verdikleri koordinatın şehir içi olduğunu kendilerine ilettim, onlar da ‘sıkıntı yok, atış serbest’ dedikten sonra belirttikleri yeri bombaladım” dedi.

tbmm
16 Temmuz sabahı gün aydınlanınca TBMM’nin hali

Milliyet’ten Musa Kesler’in haberine göre, Meclisi bombalayan Yüzbaşı Hüseyin Türk, “Bana verilen emirlerin emir komuta zinciri içerisinde ve kanuna uygun olduğunu düşündüğümden gerçekleştirdim.” dedi.

Sponsorlu

Ayrıca Türk, TÜRKSAT’ı da bombaladığını itiraf ederek şöyle devam etti:

“Uçuşum boyunca filo telsizinden almış olduğum koordinatlar çerçevesinde ilk olarak TÜRKSAT’a bomba attım. Takiben ikinci verdikleri koordinatların şehir içi olduğunu kendilerine ilettim, ‘atış serbest, sıkıntı yok’ demeleri üzerine belirttikleri yeri (Meclisi) bombaladım. Ancak vermiş oldukları koordinatı şehir içi olduğunu anlayıp kendilerine bu hususta bildirmiş isem de bu anda bile ben TSK içerisindeki azınlık bir gruba hizmet ettiğimin farkında değildim.

Uçuş boyunca TÜRKSAT ve şehir içi olmak üzere altı yere bomba attım.”