HDP Milletvekili Hüda Kaya, ‘Afrin’in ÖSO’ya, IŞİD katillerine teslim edilmeye çalışıldığını’ öne sürüp ”ÖSO, katiller ordusudur” ifadesini kullandı.

Kaya’nın mikrofonunu kapatan Meclis Başkanvekili Bahçekapılı, ”Şehitlerimiz ve Türkiye Cumhuriyeti’nden oluşan bir bütünü, ‘Kirli savaş yapıp sivil halkı öldürüyorsunuz’ diye niteleyemezsiniz” şeklinde konuştu.

Kaya’nın yaklaşık 15 saniye daha konuşma hakkı bulunuyordu.

Sponsorlu

TBMM Genel Kurulu’nda HDP’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili araştırma önergesi vermesi AK Parti ile HDP arasında tartışma konusu oldu. Araştırma önergesinde başta BM olmak üzere, uluslararası örgütlerin ve insan hakları kuruluşlarının ‘Afrin’de artan sivil can kaybı tespitlerinin belirlenmesi’ istendi.

Önergenin görüşülmesi sırasında HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya söz aldı.

Kaya ”Sizlere söylendiği gibi inancımızda, kitabımızda kendi halinde yaşayan bir şehir halkına saldırmak cihat değildir, fetih değildir. Bizlere öğretildiği gibi millilik yoktur kitabımızda. Bunların inancımızda olduğunu iddia etmek başta Allah’a ve onun barış ve adalet mesajını bizlere ileten Hazreti Peygamber’e büyük bir iftiradır. Afrin savaşı, Türkiye güvenlik sorunu yaşadığından dolayı başlamamıştır arkadaşlar. Afrin savaşını, AKP iktidarı, kaybettiği gücünü kan ve nefret politikaları üzerinden tekrar kazanmak için başlatmıştır” şeklinde konuştu.

AK Parti sıralarından yükselen tepkiler arasında şöyle devam etti: ”Ve ne yazık ki bu kirli politika ve uluslararası kirli ilişkiler uğruna yoksul ve arkası zayıf olan halkımızın çocukları kurban ediliyor. Savaşı topluma dayatan —çocuklarını asla ateş altında göremezsiniz ama- televizyon yayınlarıyla insanlarımızı ve gençlerimizi kendi istikballeri uğrunda kolay kurbanlar olarak ateşe sürmekten kaçınmayan bu iktidarın, halkımızı, ülkemizi nasıl bir cehenneme sürüklediği görülmelidir sevgili halkımız.”

Kaya, ”İşte, bu vahşete maruz kalan bölge halklarının ölümlerden, tecavüzlerden, kölelikten kaçıp sığındığı ender bölgelerden biriydi Afrin ve bugün yine bu kadın düşmanı, sapkın, ÖSO’nun içinde barındırılan, bu vahşeti uygulayan katliamcılarla, bir katliamla Afrin şehir halkı da sivil halkı da karşı karşıyadır. Buna onay vermemiz mümkün değildir. Sizin vicdanlarınıza bir kez daha sunuyorum arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, partisinin ‘kan ve katliam planları üzerinden var olmaya çalıştığı’ sözlerine tepki gösterdi.

‘IŞİD’E, ÖSO’YA TESLİM ETMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ’

Kaya “IŞİD vahşetinden Afrin’e kaçtılar, oraya sığındılar, orada demokratik bir yönetim oluşturmaya, yaşamlarını orada kurmaya çalışıyorlar. Siz gidip böyle bir şehir halkını katletmek üzere IŞİD’e, ÖSO’ya… IŞİD katillerine teslim etmeye çalışıyorsunuz” dedikten sonra, mikrofonu Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı tarafından 15 saniye kala kapatıldı.

‘SÖZÜNÜZ BİTTİ, YERİNİZE GEÇİN’

Bahçekapılı daha sonra şunları söyledi: “Sayın Kaya, buyurun yerinize geçin, sözünüz bitti. Bugün, yaşadığımız günler içinde Afrin’de bu ülkenin bütünlüğünü, bu ülkenin bayrağını, bu ülkenin milletini korumak için bir harekata girişen ve bu uğurda şehit veren askerlerimizi ve Türkiye Cumhuriyeti’nden oluşan bir bütünü siz ‘Orada kirli bir savaş yapıyorsunuz ve sivil halkı öldürüyorsunuz’ diye nitelendiremezsiniz.”

‘ÖSO IŞİD’DİR, KAİDE’DİR, KATİLLER ORDUSUDUR’

Kaya’nın “Ben ÖSO’yu söylüyorum. ÖSO, IŞİD’dir; ÖSO, El Kaide’dir. ÖSO, katiller ordusudur” sözlerine, Meclis Başkanvekili “Hayır, ‘ÖSO’ demediniz. Asla bu kürsüden sizin böyle konuşmanıza izin vermeyeceğim. Asla!”karşılığını verdi.

‘EVET, ÖSO’YA SAHİP ÇIKIYORUZ’
Kaya’nın konuşma süresi bitmeden mikrofonunun kapatılmasına HDP milletvekilleri itiraz etti. Bu arada Cora, “Evet, ÖSO’ya sahip çıkıyoruz, ÖSO orada özgürlük mücadelesi yapıyor” derken Kaya “Katillere mi sahip çıkıyorsunuz?” şeklinde seslendi.