HDP milletvekillerinin TBMM Genel Kurulunda, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 yılı bütçeleri üzerinde söz almasının ardından, AK Partili ve HDP’li vekiller arasında ‘Kürdistan’ tartışması çıktı.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Türkiye’de insan hakları ihlalleri bulunduğunu söyleyerek, ülkenin OHAL ile yönetilmesini eleştirdi.

Kürkçü, “AKP’nin hikmeti hükümetine göre terörle mücadele olağanüstü halin, olağanüstü hal de insan hakları ihlallerinin mücbir sebebidir. Her şeyden önce, bir ülkenin olağanüstü hal ile yönetilmesi, buna zorunda kalmak bir hükümet için dünyanın neresinde olursa olsun övünülecek bir şey değil, bir utanç vesilesidir” dedi.

HDP’li Önlü: Kürdistan Kavramını Erdoğan da Kullandı

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, AK Parti’nin 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası Kürt sorununun demokratik zeminde çözüm olanaklarını devre dışı bıraktığı belirtti.

Önlü, yaptığı konuşmada, “16 Ağustos 2015 tarihinden başlayarak Kürt illerinin yakılması, yıkılması şeklinde hayat bulan çöktürme eylem ve planı devreye sokuldu” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Önlü’nün ifadelerine tepki gösterdi.

Önlü’nün, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işine geldiği zamanlarda ‘Kürdistan’, ‘Dersim’,Dersim katliamı‘ gibi kavramları kullandığını, kendileri bu sözleri kullanınca ise linç edildiklerini” iddia etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, “Genel Başkanım ve Cumhurbaşkanım 1921 Anayasası’nı anlatırken kullandı ‘Kürdistan’ kelimesini. Lütfen tahrif etmeyelim” dedi.

AK Parti’nin HDP’yi işlevsiz kılmak istediğini öne süren Önlü, ‘terörle mücadele altında aslında Kürtlerle mücadele edildiğini‘ cümlesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, terörle mücadelenin vatandaşlara karşı yapılıyormuş gibi bir algı oluşturmanın hiç kimsenin haddine olmadığını belirtti.

Muş, “PKK istediği gibi hareket edemiyor, Kürt vatandaşlarımız rahat bir şekilde nefes alıyorlar. Kim Kürtlere saldırdıysa Kürtlerin katili onlardır, devlet değildir. Kim PKK’yla iş birliği yapıyor, onlarla beraber hareket ediyor, onların ideolojisini meşrulaştırmaya çalışıyorsa Kürt kökenli vatandaşlarımızın katili onlardır; onlar ırkçıdırlar, onlar faşisttirler” şeklinde konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise AK Parti’nin işine geldiğinde ‘Dersim katliamı’, ’90’lı yılların kanlı belası’ kavramlarını kullandığını ileri sürerek, kendilerinden tarihsel kavramları, siyasi konjonktür değiştiği için değiştirerek kullanmalarının beklenmemesi gerektiğini belirtti.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Kürdistan’ı, siz bir coğrafi deyim olarak, tanımlama ya da bir kavram olarak beğenmiyor olabilirsiniz, sizin tüylerinizi diken diken ediyor olabilir ama ‘Burada, benim yurdumun halkımın adı söylenemiyor’ duygusunu bir gence verirseniz, dünyanın bütün OHAL bütçelerini tankını, topunu, tüfeğini bir araya getirseniz de o gencin önüne mani olamazsınız.” şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da ülkede Kürt de Türk de bulunduğunu belirtti.

“Kürt’üm ben, Türk’üm ben, bu ülkede yaşayan insanım ben, Türkiye’yim ben” cümlesini kullanan Elitaş, buradaki konuşmalarda hiç kimsenin, kimsenin etnik kimliğiyle uğraşmadığını kaydetti.

‘PKK hainlerinin ülkeyi bölmek için yaptığı gayretlerin Mecliste ifade edilmeye çalışılmasına herkesin itiraz edeceğini’ belirten Elitaş, “Burada kalkıp da Kürdistan diye bölmeye çalışırsan, orada haritada bir bölge ifade etmeye çalışırsan, o haritada şeklini çizdiğin yer Türkiye toprağını bölmek demektir. Buna hiç kimse müsaade etmez. Türkiye’de yaşayan Kürt kardeşlerimin yüzde 99’u demiyorum, yüzde 99,9’u bu ülke toprağı için canını verecek, şehit olacak sevdalı insanlardır” cümlesini kullandı.

Kimsenin etnik yapısıyla sorunları olmadığını söyleyen Elitaş, “Kim ki ülkeyi bölmek istiyor kim ki hain teröristleri burada savunmak istiyor, ona biz müsaade etmeyiz” şeklinde konuştu.

[Via Sputnik]