Hükümet’ten Brunson kararına ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Yaklaşık 2 yıl tutukluluğun ardından ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak serbest bırakılması ve hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasının ardından bir değerlendirmede TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan geldi.

İsviçre ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Yıldırım, Brunson davasına ilişkin soruyu “Türkiye hukuk devletidir. Davanın, dosyanın içeriğini bilmiyoruz. Yargıçlarımız, savcılarımız hukuk devletinin kuralları içerisinde gereken kararı verecektir” şeklinde yanıtladı.

Sponsorlu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise “Çok konuşuldu ama daha çok konuşulacak bir dava dosyası: Rahip Brunson’la ilgili dava dosyası.” dedi.

Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasının ardından Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Pence şunları söyledi: “Pastör Andrew Brunson evine geliyor! Başkan Trump’ın güçlü liderliği ve milyonlarca Amerikalı’nın kararlı duaları sayesinde, bu masum, inançlı adam yakında evine dönmüş olacak. Karşılama için sabırsızlanıyor”