Tayland Seçim Sonuçları: Şimdiye Kadar Bildiklerimiz | Seçim haberleri

Tayland’ın reformist muhalefet partisi, yaklaşık on yıllık askeri ve askeri destekli yönetimi çarpıcı bir şekilde reddederek ülke seçimlerinde daha fazla sandalye ve halk oylamasında daha büyük bir pay kazandı.

İlerici Hareket Partisi (MFP) ve popülist Pheu Thai Partisi oyların yüzde 99’u sayılarak açık ara öndeydi.

Genel olarak, 500 sandalyenin 286’sını kazanacakları tahmin ediliyor, ancak üst meclisin ordu tarafından atanan 250 üyesi de başbakan için oy kullandığından bir sonraki hükümeti kurup kurmayacakları konusunda belirsizlik var.

Bu, MFP ve Pheu Thai’nin bir sonraki yönetimi oluşturmak için birden fazla tarafla müzakere etmek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Seçim Komisyonu web sitesinde yayınlanan ön sonuçların yüzde 99’u ile 2020’de oluşturulan ilerici MFP, toplam ulusal desteğini yansıtan 113’ü doğrudan seçilmiş ve 35’i parti listelerinden olmak üzere toplam 148 sandalyeye sahipti.

Milyarder Shinawatra ailesine bağlı Pheu Thai, 111’i doğrudan seçilmiş ve 27’si parti listelerinden olmak üzere toplam 138 sandalyeye sahipken, Bhumjaithai 70 sandalyeyle üçüncü oldu.

2014 darbesine askeri komutan olarak liderlik eden görevdeki Başbakan Prayut Chan-o-cha’nın Birleşik Tayland Partisi 36 sandalyeyle beşinci oldu.

Avustralya’nın Sidney kentindeki Lowy Enstitüsü’nün Güneydoğu Asya Programı başkanı Susanna Patton, Taylandlı seçmenlerin tercihlerinden şüphe duyulmadığını söyledi.

Twitter’da “Bu, göz ardı edilemeyecek, değişim için açık bir oylamadır” diye yazdı. “Tayland siyasetinin son 20 yılının dersleri, düzen güçleri bu kararı bozmaya çalışırsa, bunun yalnızca daha fazla istikrarsızlığa ve kutuplaşmaya yol açacağını gösteriyor.”

Pazar günkü seçimlerde 500 alt meclis sandalyesi kapıldı, 400 doğrudan seçim bölgesi seçildi ve geri kalanı nispi temsil sistemi kapsamında tahsis edildi.

‘Birlikte çalışabiliriz’

MFP, kamuoyu yoklamalarında son aşamada bir artış gördü ve ordunun siyasi rolünü zayıflatma ve kanunu sertleştirecek şekilde değiştirme planları da dahil olmak üzere liberal gündemini desteklemek için çalışan 3,3 milyon ilk kez seçmen de dahil olmak üzere genç insanlara güveniyor. Kraliyet Ailesi. Eleştirmenlerin hakaretleri, muhalefeti bastırmak için kullanılır.

READ  Celtics - Heat 7. Maç: Miami Heat, Boston Celtics'in tarihi geri dönüş hayalini yıktı ve NBA Finallerine yükseldi.

Sonuçlar açıklandığında, MFP’nin kampanya merkezindeki parti çalışanları ve destekçileri arasında hava hafifti.

Bangkok’taki mitingde bulunan 33 yaşındaki destekçi Phisit Krairot, “Seçimlerden önce yaklaşık 100 sandalye alacağımıza inanıyordum” dedi. “Ancak bugün gördüğüm gerçek zamanlı güncellemeler şimdiden beklentilerimi aşıyor.”

Parti lideri Pita Limjaronrath geldi ve tezahürat yaptı, ardından partinin Bangkok’un ana demokrasi anıtının etrafında yürümeyi planladığını söyledi. Pazartesi günü öğlen 12:00’de (05:00 GMT) basına hitap etmesi bekleniyor.

Pazartesi günü erken saatlerde Twitter’da “İlerlemenin halkın ve ülkenin büyük güvenini kazandığı artık açık” diye yazdı.

Pheu Thai lideri Paetongtarn Shinawatra, en çok oyu alan partinin bir sonraki hükümete liderlik edeceğini söyleyerek MFP’yi seçim zaferinden dolayı tebrik etti.

Bangkok’ta gazetecilere verdiği demeçte, “İlerlemeye hazırız, ancak resmi bir karar bekliyoruz.”

“Onlar adına mutluyum” diye ekledi. “Birlikte çalışabiliriz.”

Bu, 2020’de gençlerin önderliğindeki kitlesel protestoların Kral Maha Vajiralongkorn’un yetkilerinin kısıtlanması ve ordunun siyasete müdahalesine son verilmesi çağrısında bulunarak uzun süredir devam eden çıkmazları kırmasından bu yana ülkedeki ilk seçim. Silahlı kuvvetler 1932’den bu yana 13 başarılı darbe düzenledi ve dokuzunda başarısız oldu.

MFP, Tayland’ın gaddar lese-majeste yasalarını gözden geçirmek de dahil olmak üzere monarşiye ve orduya radikal reformlar sözü verdi.

Les-majeste yasaları, 2014 darbesinden bu yana giderek daha fazla uygulanıyor. Belirsiz bir şekilde ifade edilen 112. Bölüm, 15 yıl hapis cezası içeriyor ve insan hakları grupları, bunun siyasi faaliyetleri cezalandırmak için kullanıldığını söylüyor.

Padongdar’ın babası, Tayland’ı siyasi kargaşa içinde bırakan 2006 darbesinde devrilen kendi kendini sürgüne gönderen milyarder Thaksin Shinawatra ile ilişkilendirilen Pheu Thai, Taylandlı işçi sınıfı arasında popüler. Thaksin’in düşüşüne rağmen, telekom kralıyla ilişkili partiler, iki kez heyelan olmak üzere her seçimi kazandı.

READ  Marjorie Taylor Green, Freedom Caucus'tan başlatıldı

Parti, parlamentoda görüşüleceğini söylemek yerine lese-majeste yasalarını değiştirmeyi reddetti.

Analistler, koalisyonlar kurulmadan ve bir başbakan seçilmeden önce haftalarca pazarlık yapılmasını bekliyorlar.

Başbakan olmak için her iki mecliste de 376 oya ihtiyacı olan bir adayı aday gösterebilmek için partilerin en az 25 sandalyeye sahip olması gerekiyor.

Senato, askeri hükümet tarafından atanır ve orduyla uyumlu partiler veya seçim bölgeleri lehine oy kullanması beklenir.

Bu, mevcut sağlık bakanı Anudhin Charnvirakul liderliğindeki Bhumjaitai gibi daha küçük partileri kral yapıcılara dönüştürebilir.

2019’daki son seçimde Pheu Thai daha fazla sandalye kazandı, ancak 19 partili koalisyonun lideri olarak ortaya çıkan Prayuth oldu. Şu anda yine eski bir general olan yardımcısı Prawit Wongchuan tarafından yönetilen Balang kampanya partisi, ikinci en yüksek sandalye sayısına sahip.

Seçim Komisyonu’nun her bir partinin birkaç hafta boyunca kazandığı nihai sandalye sayısını resmi olarak doğrulaması beklenmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir