Türkiye Kasaplar Odası Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, döviz kuru üzerinden tavukçuluk sektöründe fırsatçılık yapıldığını belirtti ve 9 ayda beyaz ete yüzde 200’ün üzerinde zam yapıldığını söyledi.

DHA’ya bilgi veren Yardımcı, döviz kuru üzerinden tavukçuluk sektöründe fırsatçılık yapanlara tepki gösterdi.

Sponsorlu

Tavuk eti fiyatının kırmızı et fiyatlarıyla yarıştığını belirten Yardımcı, “Bunun adı fırsatçılıktan başka bir şey değil. Devletin buna dur demesi gerekir” dedi.

‘Bir hafta önce 22 liraydı, bugün sadece bize gelişi 28 lira’

Tavuk eti fiyatlarına her hafta zam geldiğini, 9 ayda yüzde 200’ün üzerinde zam yapıldığını belirten Yardımcı şunları söyledi:

“Tavuk göğsünün fiyatı 2 hafta önce 18, bir hafta önce 22 liraydı. Bugün sadece bize gelişi 28 lira oldu. Ocak ayında 10 liraydı. Tavuk kanadının kilosu ocak ayında 7 lira 70 kuruşken bugün 21 lira. Kırmızı ete 1 lira zam geldiğinde ülke ayağa kalkıyor.”

‘Tepki göstermekten başka bir şey yapamıyoruz’

Kırmızı ete 4 lira zam geldiğini, vatandaşa yardımcı olmak için bu zammın yarısını fiyatlara yansıttığını aktaran Yardımcı, tepki göstermekten başka bir şey yapamadıklarını belirterek “Esnafa satma diyemeyiz. Büyük marketlerin satışını durdurmamız imkansız” ifadelerini kullandı.

‘Kasaplar Federasyonu olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan randevu istedik’

Kasaplar Federasyonu olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan randevu istediklerini açıklayan Yardımcı, “Dertlerimizi ve isteklerimizi iletmemiz gerek. Bakanlığın randevu tarihini en kısa sürede netleştirmesi gerekir” cümlesini kurdu.

Yardımcı ayrıca kaçak et satışının önüne geçmek için, ‘Sağlıklı nesiller için sağlıklı et yiyelim’ adlı çalışma başlattıklarını açıkladı.