İspanyol donanmasına ait San Jose adlı geminin, asırlardır okyanusun altında kalan hazinelerle dolu enkazı bulundu.

İspanyol donanmasına ait San Jose isimli geminin üç asır boyunca okyanusun altında kalan hazinelerle dolu enkazının bulunduğu doğrulandı.

2015’te bulunan gemi 1708’de batırıldığında Amerika kıtasındaki hazineleri Avrupa’ya taşıyordu.

Uzmanlara göre gemideki altın ve kıymetli madenlerin günümüzdeki değeri ise 4 ila 18 milyar dolar arasında değişiyor.

1708 yılında İngilizler tarafından bir deniz savaşında batırıldığı bilinen San Jose gemisi enkazı, enkaz araştırmacıları arasında ‘kutsal kase’ olarak biliniyordu.

Geminin içinde tonlarca değerli altın, gümüş ve zümrütler bulunuyordu.

San Jose İngilizler tarafından batırılmadan önce Amerika kıtasındaki hazineleri Avrupa’ya taşıyordu. Kolombiya’nın Cartagena sahilinde batmış olduğu bilinen ve denizin 600 metre derinliğinde bulunan gemiyle ilgili araştırma Woods Hole Oşinografi Enstitüsü tarafından yürütülüyordu.

Karayip Denizi’nde İngiliz donanması tarafından batırılan geminin toplarındaki yunus işlemeleri gibi özelliklerini inceleyen uzmanlar enkazın San Jose’ye ait olduğunun kesinleştiğini belirtti.

2015’te bulunan gemi 1708’de batırıldığında Amerika kıtasındaki hazineleri Avrupa’ya taşıyordu.

O dönem Peru’dan çıkarılmış olan altın, gümüş ve zümrütleri taşıyan geminin sahip olduğu hazinenin büyüklüğü ise, bir su altı aracı olan REMUS 6000’in yaptığı video kayıtları sayesinde hesaplandı.

Sular altındaki gemiye 10 metrelik bir mesafe kalana kadar yaklaşan REMUS 6000, böylece değerli bir keşfin yapılmasını sağlamış oldu.

San Jose’nin tam 62 adet silaha sahip olduğu biliniyor. Tüm bunlara rağmen gemi, İngiliz kuvvetlerine rakip olamayarak batırılmış.

Eğer gemi batırılmasaydı, günümüzde milyarlarca dolar değerine sahip olan hazinesi, İngilizlerle olan savaşlarında destek olmak amacıyla ülkeye dönecekti.