Bütün dünyanın yakından takip ettiği Trump-Jong-un zirvesi gerçekleşti.

Görevdeki bir ABD ve Kuzey Kore liderinin ilk görüşmesi olarak tarihe geçecek Donald Trump – Kim Jong-un zirvesi Singapur’da başladı.

Birbirlerine ‘akıl hastası’, ‘bunak’ ve ‘roket adam’ benzeri ifadelerle bir çok kez hakarete varan cümleler sarf eden, hatta nükleer butonlarının büyüklüğünü yarıştıran ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, gerçekleşip gerçekleşmeyeceği son ana kadar pamuk ipliğine bağlı kalan tarihi zirve için Singapur’un Sentosa Adası’na geldi.

Liderler ilk olarak ne dedi?

KİM JONG-UN: KOLAY OLMADI… BAZEN GEÇMİŞİMİZ YOLUMUZU TIKADI AMA TÜM ENGELLERİ AŞARAK BU NOKTAYA GELDİK

DONALD TRUMP: HARİKA BİR İLİŞKİMİZ OLACAK, ŞÜPHEMİZ YOK

Capella Otel’de düzenlenen zirve, hem Trump ve Kim’in hem de görevdeki bir ABD ve Kuzey Kore liderinin ilk kez bir araya geliyor olması açısından tarihi önem taşıyor.

Görüşme ilk temas ile başladı.

Söz konusu görüşme, Trump ile Kim arasında sadece birer tercüman eşliğinde gerçekleştirilecek. Baş başa görüşmenin ardından 1.5 saat sürmesi öngörülen heyetler arası görüşmelere geçilecek, daha sonra çalışma yemeği yenilecek.

Kuzey Kore’nin 2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları’yla başlayan, Güney Kore ile yakınlaşması ve ABD’ye görüşme teklif etmesiyle devam eden ve 27 Nisan’daki Güney Kore- Kuzey Kore zirvesinin ilk önemli ayağını oluşturduğu sürecin bu ikinci aşamasında ana gündem nükleer silahlardan arınma olacak.

TRUMP VE KİM İLK KEZ BİR ARADA

Trump ve Kim, görüşmeye başlamadan önce otelin girişindeki kırmızı halıda basın mensuplarına poz verdi ve tarihe geçen tokalaşmaya dair ilk kareler ulaştı.

Trump’ın, Kim’in sağ omzuna dokunduğu ve ikili arasında el sıkışırken bir diyalog yaşandığı görüldü.