Celal Talabani’nin cenazesinde bayrak krizi çıktı. Arap vekiller cenazeyi terk etti.

Irak’ın ilk Kürt Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani’nin cenaze törenine bayrak krizi damgasını vurdu.

Almanya’da hayatını kaybeden Talabani’nin naaşının Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Süleymaniye şehrine getirilip tabutunun üzerine IKBY bayrağı serilmesi, Arap vekilleri rahatsız etti. 

Irak’tan yayın yapan Al Sumaria kanalında yer alan habere göre, geçen salı günü Almanya’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani’nin Süleymaniye’de gerçekleştirilen cenaze töreninde bayrak krizi yaşandı.

Sponsorlu

Çok sayıda IKBY’li ve Iraklı siyasetçinin yanı sıra dünyanın bir çok ülkesinden temsilcilerin de katılım gösterdiği cenaze töreninde, Talabani’nin tabutunun üzerine IKBY bayrağı sarıldı. Tabuta sarılı bu bayrağı gören Irak Parlamentosu’nun Arap milletvekilleri bu olaya tepki gösterdi.

Hatta Irak medyasında yer alan haberlere göre, Arap milletvekilleri cenaze törenini terk etti.

Celal Talabani’nin cenaze töreni [via REUTERS/ Ako Rasheed]
Al Sumaria’ya konuşan Kanun Devleti Koalisyonu milletvekillerinden Cesim Muhammed Cafer, olayı ‘vatana ihanet‘ olarak tanımlayarak, bu ‘ihanet’in Talabani’nin eşi Hero Talabani tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti. Eski Irak Cumhurbaşkanı’nın naaşının Bağdat yerine Süleymaniye’ye getirilmesini de Hero Talabani’nin isteği olduğunu söyleyen Cafer, şunları söyledi: “Irak’ın birliğinin sembolü olan Talabani’nin tabutuna Kürt bayrağı serilmesi Talabani’yi aşağılamaktır ve cenazeye katılan Iraklı yetkililer için de bir utançtır.”

Cuma günü gerçekleştirilen cenaze Törenine IKBY Başkanı Mesud Barzani, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak’ın şuan ki Cumhurbaşkanı Fırat Masum ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de katıldı. Cenazede Barzani’nin yanında Irak Cumhurbaşkanı Masum ve İran Dışişleri Bakanı Zarif’in yanyana oturması dikkat çekti. Çünkü; birkaç hafta önce bağımsızlık referandumunu gerçekleştiren Barzani’ye karşı İran ve Irak çok sert tutum almış, büyük diplomatik ilişkilerini askıya almışlardı.