Cezaevinde tutuklu olarak bulunan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, tahliye edilmişti. Peki tekrar tutuklanma olasılığı var mı? Bunu araştırdık ve derledik.

18 Eylül 2017 Güncelleme: Geçtiğimiz günlerde tahliye edilen HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’in aynı davadan yeniden tutuklanmasına karar verildi.

HDP’li Selahattin Demirtaş’ın da yargılandığı, HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) 2014 yılı Ekim ayında IŞİD saldırısı altında olan Kobani için yaptığı çağrıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve 8 Eylül 2017 günü tahliye edilen HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Öncelikle tahliyesi nedeniyle arayıp kendisini soranlara teşekkür eden Bilgen, daha sonra “Mitingde bomba patlatmaktan yargılanan IŞİD’lilerin tahliyesine itiraz yolu kapalı bizim için açık!” ifadesini kullandı.


Bilgen’in bu paylaşımından sonra yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz veriler şunlar:

28 Temmuz 2017 tarihinde Gaziantep’teki IŞİD davasında yargılanan ve örgütün ‘Türkiye emiri’ olarak anılan Yunus Durmaz’ın eşi de dahil 39 kişi ‘adli kontrol’ şartı ile tahliye edilmişti.

14 Haziran 2017 tarihinde ‘IŞİD üyeliği‘ ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlarından 17’si tutuklu 35 sanığın yargılandığı davada, 12 kişi için tahliye kararı verilmişti.

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’nde 26 Ekim 2015 günü IŞİD’in hücre evine düzenlenen operasyonda yakalanan ve 2 polisin hayatını kaybettiği operasyonla ilgili görülen davada, 20 Haziran 2017 tarihinde tutuklu bulunan 3 sanık da tahliye edilmişti. Böylelikle önceki celselerde 13 sanığın daha tahliye edildiği davada tutuklu sanık kalmamıştı.

Tahliye edilen IŞİD mensuplarının ‘adli kontrol’ şartı ile serbest bırakıldığı anlaşıldı. Adli kontrol, tutuklama sebeplerinin varlığı halinde, üst sınırı üç yıl veya daha az hapis cezasını gerektiren bir suç sebebiyle yürütülen soruşturmada, şüphelinin tutuklanması yerine adlî kontrol altına alınmasına denir.

Adli kontrol şartı ile tahliye edilen sanıkların yeniden tutuklanması mümkün olabiliyor. Çünkü; Adli kontrol hususunda verilen kararlar itiraza tabi olabiliyor. Yani, sanığın yurtdışına kaçma riski veya hakim tarafından belirlenen yerlere, belirtilen süreler içinde düzenli olarak başvurmayarak kendisinden haber edinilemeyen kişi hakkında yeniden tutuklanma emri verilebilir. (via metinpolat.av.tr)

HDP’li Ayhan Bilgen’in Tahliyesine Savcı İtiraz Etti

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen

Terör soruşturması kapsamında tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında verilen tahliye kararına savcı itiraz etti.

Üst mahkeme olan 6. Ağır Ceza Mahkemesine ibraz edilen itiraz dilekçesinde, Bilgen’in üzerine atılı suçlar yönünden kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması, terör örgütü üyesi olmak suçunun CMK 100/3 maddesinde belirtilen suçlardan olması, mevcut delil durumu ile suçun vasıf ve mahiyeti gerekçe gösterilerek, adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçe gösterildi. (via Sputnik Türkiye)

Dilekçede söz konusu gerekçelerin dikkate alınarak, sanık Ayhan Bilgen hakkında verilen tahliye kararının kaldırılarak, tutuklanmaya yönelik yakalama emri düzenlenmesine karar verilmesi savcılık tarafından talep edildi.

Yapılacak olan itirazın değerlendirilmesi sonucunda Ayhan Bilgen yeniden cezaevine girebilir.

IŞİD Üyelerinin Tahliyesine Yapılan İtirazlar Mahkeme Tarafından Reddedilmişti

IŞİD Elemanları

Öte yandan Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) mitingine 5 Haziran 2015’te düzenlenen ve beş kişinin öldürüldüğü bombalı saldırının faili olan Burhan Gök, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’de 25 Temmuz’da görülen 6. duruşmada tahliye edilmişti.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, IŞİD mensuplarına sınır geçişi sağlamak ve ‘sınır kontrolü’ suçlamasıyla suçüstü yakalanan Burhan Gök, ‘kaçma şüphesi yok’ diye tahliye edilmişti.

Bu tahliye kararına yapılan itirazlar ise reddedilmişti. Sanığın tahliye kararına yapılan itiraza verilen yanıt, “Tahliye kararına itiraz edilemeyeceğinden bu hususta karar verilmesine yer olmadığına karar verilmiştir.” şeklinde olmuştu. (via bianet.org)

Mahkeme salonunda bulunan bir hakim [Fotoğraf: via ARŞİV]
Ayrıca Kanunda tahliyeye itirazı engelleyen ifade olmadığı da aynı haberde dile getirilmiş.

Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun (CMK) “Şüpheli veya sanığın salıverilme istemleri” başlıklı 104. Maddesinin 2. fıkrası şöyle:

“Şüpheli veya sanığın tutukluluk hâlinin devamına veya salıverilmesine hâkim veya mahkemece karar verilir. Ret kararına itiraz edilebilir.”

Ret kararına kimin itiraz edip edilmeyeceği ise düzenlenmediği gibi itiraza bir engel de belirtilmiyor.