Diyarbakır’da 28 Kasım 2015’te Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaptığı esnada vurularak öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anma etkinlikleri düzenleniyor.

Anma kapsamında Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar Dört Ayaklı Minare’ye yürüdü. Avukatlar ellerinde “Devletin aydınlatamayacağı cinayet yoktur, aydınlatmadığı cinayet vardır” yazan bir pankart taşıdı.

Sponsorlu

Saat 14.00’de Elçi’nin Yeniköy Mezarlığı’ndaki kabri ziyaret edilecek. Saat 15.30’da ise Baro evinde, ‘Tahir Elçi İnsan Hakları Fotoğraf Sergisi’ ve ‘Tahir Elçi O An’ belgeselinin gösterimi yapılacak. Ayrıca Avukat Tahir Elçi Hatıra Ormanı’nda fidan dikme etkinliği de düzenlenecek.

Elçi’nin öldürülmesine yönelik soruşturmada 30 polis tanık olarak dinlendi ancak henüz bir fail veya şüpheli bulunamadı.

“Bir arpa boyu yol gidilemedi”

Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklamasında soruşturmada ilerleme kaydedilememesi eleştirildi.

“Dönemin iktidar sahipleri, bu cinayeti aydınlatacağız dediler. Dediler ama üç yıl oldu bir arpa boyu yol gidemediler. 3-5 kovanı bile toplayamadılar. Bazı kamera görüntüleri ortadan kayboldu, bazı kameralar bozuldu, bazı görüntüler de her nedense silindi.”

Teftiş kurulu tarafından hazırlanan rapor, bugüne kadar bizlerden ısrarla gizlendi ve gizlenmeye de devam ediliyor. Sözler bir kez daha tutulmadı ve failler hala aramızda dolaşmaya devam ediyor. Tahir Elçi dosyası da, binlerce faili meçhul dosyasının tozlu rafları arasında unutulmak ve unutturulmak istenmektedir. Ama buna izin vermeyeceğiz. Tahir Elçi’nin inadı ile takip edeceğiz, soruşturacağız ve failleri yargı önüne çıkaracağız.”