Svitek, Muchova’yı yenerek bir Fransa Açık’ı daha kazandı

Iga Swiatek yine çamurun kraliçesi.

Dünyanın bir numaralı Polonya’sı, Cumartesi günü düzenlenen Fransa Açık tek bayanlar şampiyonasını Çek Cumhuriyeti’nden Karolina Muchova’yı yenerek kazandı.

Pürüzsüz ve atletik oyunu yıllardır oyunun en iyi saklanan sırlarından biri olan Muchova, erken yaşlarda hatalarla boğuşsa da formunu buldu ve Svidek’e kariyerinin son maçını verdi. Bu, onu bir yıldan fazla bir süre boyunca dünyanın en iyi oyuncusu yaptı – ve sonra bazıları -.

Sviatek, Muchova’yı 6-2, 5-7, 6-4’lük setlerle mağlup etti. Svidek’in ilk maç noktasında Muchova’nın ikinci servisi fileye düştüğünde, Sviadek raketini düşürdü ve çok hak edilmiş bir tebrik sarılması için filenin etrafından dolanırken Sviadek raketini gözlerine getirdi.

Kısa süre sonra Svidek, ekibiyle bir kutlama yapmak ve sallantılı bir gençken birlikte çalışmaya başladığı spor psikoloğu Daria Abramovich ile birkaç sessiz konuşma yapmak için sahaya çıkmanın yolunu buldu. Çelik Şampiyon.

Svitek, 2020’den beri Roland Garros’ta namağlup. Cumartesi günkü galibiyetle, dört yılda üçüncü Fransa Açık tekler şampiyonluğunu elde etti. 2019’dan bu yana finale giden maçlardaki rekoru 28-2, bu Rafael Nadal’ın 112-3’lük rekoruna rakip olmayacak ama ona zaman kazandırabilir. Swiatek geçen hafta 22 yaşına girdi ve yavaşlıyor olabileceğine dair bazı ipuçları verdi.

Zaman zaman ruhuyla yaptığı savaşın dışında, her yıl daha iyiye gidiyor, özellikle de diğer tüm turnuvalardan daha çok sevdiği Fransa Açık’ta.

Muchova için final, bir yıl önce Roland Garros’ta tekler üçüncü turunda ayak bileğini burktuğunun ardından kayda değer bir geri dönüş oldu. Sakatlık, spor koçlarının, oyuncularının ve uzmanlarının yıllardır onda gördüğü potansiyeli fark etmesini uzun süredir engelleyen bir dizi rahatsızlığın sonuncusu.

Bu kayıp onu ilk 200’ün dışına çıkardı ve konumunu geri kazanmak için daha küçük turnuvalar oynamaya zorladı. Teniste Muchova’dan daha iyi 42 kadın olduğuna inanan çok az kişi olmasına rağmen, turnuvaya dünyada 43. sırada girdi.

READ  Chris Rock, 'seçici öfke' ile mücadele ediyor ve canlı Netflix özel programında Oscar tokatını ele alıyor

Ancak ilk kez bir Grand Slam finalinde oynamak, özellikle dünyanın en iyi oyuncularına karşı her oyuncu için zorlu bir mücadeledir. Switek ilk beş turnuvasında yarıştı. İlk altı setinin dördünü tek bir oyun bile kaybetmeden kazandı. Bundan sonraki iki maçında sadece yedi maç kaybetti.

Brezilyalı Beatriz Haddad Maia, Svidek’i yarı finalde kısa bir süre rahatsız etti, onu sahada itti ve ikinci sette eşitliği bozdu, ancak finale günün sonunda kupayı kaldıracağına inanmak için her türlü sebeple geldi.

Bu inanç, maçın ilk dakikalarında, Muchova’nın en iyi günlerinde oynadığı güç ve ustalığın akıcılığı ve bileşimi hiçbir yerde bulunamadığından pekişti. Geniş ve uzun topları püskürttü, filenin ortasına kolay şutlar vurdu ve Svidek’e bolca serbest sayı verdi.

Bir tenis maçının uzunluğunu kontrol eden bir saat yoktur, ancak oyunun büyük bir kısmı zamanlama ile ilgilidir, yani rakibin acele ettiğini hissettirmenin bir yolunu bulmaktır, böylece rakibin topu yakalama şansı kalmaz. onu bulur. Kendinize dünyadaki her zaman nasıl verilir. Svitek’in imzasına bir yıldan fazla zaman vardı ve Cumartesi günü Muchova için tam olarak bunu yaptı.

İki yıl önce dünyanın en yaratıcı oyuncularından biriydi. Oyunu, altı farklı dönüşle squat backhands ve forehands içeriyordu. Her şeyde bir sanat vardı ama o neredeyse hiçbir zaman başarılı olamadı.

Şimdi Swiatek tuttuğu kadar çok puan yaratmıyor, büyük, yuvarlanan forehandiyle ilk fırsatta kazananları arıyor. Kısa nokta, daha az düşünmeli.

Asla bir yarışmaya girmez. Başından itibaren hakim olmaya çalışır. Bir nokta bittiğinde, bir trene yetişmek için aceleyle bir Taylor Swift konserine bilet almış gibi setler ve maçlar arasında ilerleyerek bir sonrakine başlamak için çabalıyor.

READ  Vermont selleri: Şiddetli yağmurlar zaten sular altında kalmış kasabaları sular altında bırakabileceğinden yeni tehlikeler Vermont'u tehdit ediyor

Muchova’nın şans bulması için puanları uzatarak saati kontrol etmesi ve kariyerinin en büyük sahnesinde kendini rahat hissedecek kadar zaman bulması gerekecek.

Sviatek, Muchova’nın servisini ilk kez kırdıktan yedi dakika sonra liderliği ele geçirdi. Bir saat sonra 6-2, 3-0 öndeyken, Muchova ayaklarını bulmakta zorlandı.

Ve sonra yaptı. Teker teker, nokta nokta, oyun maç yaptı. Vuruşlar daha yumuşak ve daha kesin hale geldi, noktalar genişledi ve sahnelerde sanki dans ediyormuş gibi çok zarif bir şekilde kaydı. 15.000’den fazla hayrandan oluşan kalabalık bir kalabalık onun adını söyledi ve onu alkışladı.

Swiatek sendeledi ve maç iki saate taşındığında, her biri bir sette berabere kaldı. İki dakika sonra Muchova, günün ilk liderliğini almak için Svitek’in servisini üçüncü kez bozdu.

Hem Muchova hem de Svitek, 2019’dan beri rekabete dayalı bir maç oynamadılar, ikisi de kendilerini oyunun zirvesine oturttu. Ancak o zamandan beri birkaç kez pratik yaptılar ve Sviatek, Muchova’nın becerilerine övgüler yağdırdı.

Switek rakibi hakkında “Güzel dokunuş” dedi. “Ayrıca oyunu hızlandırabilir. Hareketlerinde bu tür bir özgürlükle oynuyor. Harika bir tekniği var.

Her şey Cumartesi günü, sporun en büyük sahnelerinden birinde, son zamanların en büyük Grand Slam finallerinden birindeydi. Svidek, Muchova formunu bulduğunda bocaladı, ardından karar setinde ihtiyaç duyduğu cevapları ve atışları bulmak için servis molalarından iki kez geri döndü.

Sviatek hiçbir Grand Slam finalini kaybetmedi ve tüm bu maçları düz setlerde kazandı. Kalan birkaç sorudan biri, her şey hattayken üçüncü bir setin artı işaretine atıldığında nasıl tepki vereceğidir.

İlk başta, iyi değildi. Son seti başlatmak için Muchova’ya bir servis molası daha vermek için çift hata yaptı ve Muchova 2-0 öne geçtiğinde set sona erdi.

READ  Titan Alt Enkazının OceanGate Fotoğrafları, Olası İnsan Kalıntıları Kurtarıldı

Köklü tenis yorumcusu Mary Carrillo, oyuncuları iki gruba ayırmayı sever – dişleri olanlar ve dişleri olmayanlar, forehand’den kazanmak yerine son topta dövüşme ve mücadele etme şansı isteyenler. Kim kapatır.

Muchova, yarı finalde ve Cumartesi günkü geri dönüşünde dişlerini gösterdi. Şimdi Switek’in sırası. Sonraki 14 sayının 12’sini kazandı ve üçüncü seti bir roller coaster’a çevirdi, ancak Muchova’nın bir kez daha ısırdığını gördü.

Svidek’in koşusunda derin topların arkasından ileri atıldı ve kendi servisini koruyarak ve Svidek’i 4-3 avantaj için kırarak temas, patlama veya çizgi yapıştırma vuruşlarıyla puanları tamamladı. Yedi dakika sürdü, ta ki hatalı bir atış filenin dibine düşene ve Sviatek bir kez daha bas davulların ritmiyle adının çağrıldığını duyana kadar.

Gümüş ikincilik plakasını tutan Muchova, “Şimdiye kadar çok yakındı, ancak en iyi oynadığınızda böyle olur,” dedi.

Muchova’nın maçta kalması için Svidek, dönüşünü Muchova’nın ayaklarına hedefledi, hedeflerini çiviledi ve Muchova’yı hemen peşine taktı. Muchova forehand geniş, çift maç puanı vurur. Muchova’nın çifte hatasıyla Svitek, Kraliçe Kraliçesi olarak tacını bir yıl daha elinde tuttu.

Ödül töreninde ekibine “Bu kadar zor olduğu için üzgünüm” dedi.

Dört Grand Slam finali. Dört şampiyonluk kupası. Dünyanın bir numarası. Swiatek o kadar zor görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir