Leonardo da Vinci tarafından yapılan ve ‘erkek Mola Lisa’ olarak anılan Salvator Mundi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından 450 milyon dolarlık rekor bir fiyatla satın alındıktan sonra kayıplara karıştı.

Arap hanedanı dışında, tablonun yerine dair hiç kimsenin bir bilgisinin bulunmadığını belirten sanat uzmanları, tablonun akibetinden kaygı duyuyor.

Sanat uzmanları endişeli: ‘Arap hanedanı dışında eserin yerini bilen yok’

Sponsorlu

Euronews’in haberine göre, uzmanlar, eserle ilgili endişeli olduklarını dile getirirken, Leonardo Da Vinci eserleri üzerine araştırmalar yapan Martin Kemp, ‘Arap hanedanı dışında eserin nerede olduğunu bilen olmadığını’ belirtti.

Salvator Mundi ile ilgili görsel sonucu

Eserin eski sahibi Robert Simon ise, Salvator Mundi’nin akibetinden endişe ettiğini ifade ederek, “Eserin durumu ve iyiliği konusunda kaygılıyım. Nerede olursa olsun insanların bunun 500 yıllık bir tablo olduğunu ve çok hassas bir şekilde müze şartlarında saklanması gerektiğini bildiklerine inanıyorum.” dedi.

1953’te ‘gerçek olmadığı’ düşünüldüğü için 45 sterline satılmıştı: Şimdi, dünyanın açık artırmada satılmış en pahalı tablosu!

Salvator Mundi ile ilgili görsel sonucu

Leonardo da Vinci’ye ait olduğu yakın zamanda uzmanlarca kabul edilen eserde, elinde kristal bir top tutan İsa Peygamber tasvir ediliyor.

Rönesans döneminin dehası olarak ifade edilen Da Vinci’nin, az sayıda eserinden birisi olduğu için, Salvator Mundi sanat dünyası için oldukça önemli.