ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a bir röportaj veren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney‘e ‘Ortadoğu’nun yeni Hitler’i’ benzetmesi yaptı.

Aynı zamanda Suudi Arabistan’ın savunma bakanı olan Veliaht Prens “İran’ın dini lideri Ortadoğu’nun yeni Hitler’i. Ama biz Avrupa’dan düşman karşısında ödün vererek geri çekilmenin işe yaramadığını öğrendik. İran’ın yeni Hitler’inin Avrupa’da yaşananları Ortadoğu’da tekrarlamasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

İran’ın Dini Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney Kimdir?

Ayetullah Seyyid Ali Hamaney

İran İslam Cumhuriyeti’nin dini lideri olarak ülkenin en yetkin koltuğunda oturan Ayetullah Seyyid Ali Hamaney, 17 Temmuz 1939 günü Maşad kentinde, sekiz çocuklu yoksul bir ailenin en büyük ikinci çocuğu olarak doğdu.

Sponsorlu

Din alanında çalışan bir ilim adamının oğlu olan Hamaney, önce doğduğu şehirde, daha sonra da Şiiler için kutsal Kum şehrinde dini eğitim aldı.

Bu dönemde, 1979 İslam Devrimi sonrasında ülkenin ilk dini lideri olacak Ruhullah Hümeyniile tanışan ve onu takip eden genç ilâhiyatçı, Humeyni’nin iktidardaki Şah Muhammed Rıza Pehlevi tarafından sürgüne gönderilmesi sonrası dini okullarda ve camilerde din eğitimi vererek, Humeyni’nin fikirlerini yaymaya devam etti.

Öte yandan, İran medyasının aktardığına göre İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, çok sayıda İran Devrim Muhafızları’nın alt kolu olan gönüllü Besic milisinin katıldığı etkinlikte yaptığı açıklamada bölgede olası bir yeni savaşın ‘İsrail’in yok oluşu’ ile sonuçlanacağını belirtti.

Caferi “Bugün yeni bir savaşın İsrail’in yok edilmesi ile sonuçlanacağını söylemek kanıtlanmış bir iddia” cümlelerini kullandı.