Suudi Arabistan Yemen’in Başkenti Sana’da Yemen Savunma Bakanlığı binasına hava saldırısı düzenledi.

Edinilen bilgilere göre, Suudi Arabistan’ın gece geç saatlerde gerçekleştirdiği hava saldırısında Bakanlık binası yıkılırken, çevrede bulunan 12 ev de hasar gördü.

Saldırının ilk bilançosu ise şöyle: 4 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

Sponsorlu

Suudi Arabistan Yemen Hava Sahasını Yeniden Açtı

DHA’nın aktardığı bilgilere göre; Suudi Arabistan, geçici olarak Yemen’e olan bütün ulaşımı yasakladıktan dört gün sonra Aden ve Seiyoun hava sahalarının kullanımına izin verdi.

Hutilerin Suudi Arabistan’ın Riyad kentine yaptıkları saldırıdan sonra, Yemen’e olan bütün hava, kara ve deniz ulaşımını kapatan Suudi Arabistan devleti, Hutiler ile olan mücadeledeki Arap koalisyonu nedeniyle, Yemen’e ulaşım sağlayan Aden ve Seiyoun hava sahalarını tekrar kullanıma açtı.

Saldırı ile ilgili iki ülkeden de henüz bir açıklama yapılmadı.

Ne Olmuştu?

Suudi Arabistan, Hutiler Riyad’a balistik füzeyle saldırdıktan sonra hava sahalarını kullanıma kapatmıştı.

Fakat Arap koalisyonundan dolayı tekrar kullanımına izin verilen Aden ve Seiyoun hava sahalarıyla ilgili Yemen hükümeti Ulaşım Bakanı Murad al-Halimi, Yemen Havayolları’nın uçuşlarının Pazar günü tekrar başlayacağını aktardı.

Uzun zamandır siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de meşru yönetime darbe yapan Husiler ve onlara destek olan devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.