Suudi Arabistan’dan Irak yönetimine destek açıklaması

Haydar el İbadi Suudi Arabistan yetkilileri ile bir arada [Via ARŞİV]

Suudi Arabistan Kralı, ülkesinin Irak’ın birliğini desteklediğini aktardı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesinin Irak’ın birliğini desteklediğini ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) gerçekleştirdiği referanduma karşı olduğunu ifade etti.

Irak Ordusu

Irak Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre; Kral Selman, Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile telefon görüşmesinde, Suudi Arabistan’ın Irak’ın birliğini desteklediğini ve IKBY’nin referandumunu reddettiğinin altını çizdi.

Selman, Kerkük’teki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini söyledi.

Sponsorlu

İbadi ise telefon görüşmesinde, Suudi Arabistan ile iyi ilişkiler kurmayı istediklerini ve gelecek hafta bu amaçla Irak’lı bir heyetin işbirliği anlaşmaları imzalamak üzere bu ülkeye gideceğini söyledi.

Irak ordusunun bir günde geniş bir alanı ele geçirdiği Kerkük operasyonu konusuna da değinen İbadi, anayasaya göre Kerkük’ün federal yönetimin kontrolü altında olması gerektiği için hükümet güçlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde, can kaybı yaşanmadan bölgede konuşlandırıldığını belirtti.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığından daha önce yapılan açıklamada ise Irak merkezi hükümetine bağlı güçlerin Kerkük kentinin tamamında kontrolü sağladığı aktarılmıştı.

Via