Suudi Arabistan’da düzenlenen yolsuzluk operasyonunda prensler ve bakanlar gözaltına alındı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından yayınlanan kraliyet kararnameleri ile hükümet ve silahlı kuvvetlerde kadrolarında değişikliğe gidildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan kraliyet kararnamelerine göre, Kraliyet Muhafızları, Ekonomi ve Planlama bakanları ile Deniz Kuvvetleri Komutanı değiştirildi.

Yolsuzluk operasyonu komitenin bir krallık kararnamesiyle kurulmasından saatler sonra düzenlendi.

Sponsorlu

Al Arabiya’nın haberine göre, 11 prens ve görev başındaki 4 bakanın yanı sıra, ‘onlarca’ eski bakanın da Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın başkanlığındaki yeni yolsuzlukla mücadele komisyonunun talimatıyla gözaltına alındığı belirtildi.

Kraliyet Muhafızları Bakanı olarak görev yapan ve birkaç ay önce görevinden azledilen eski Veliaht Prens Muhammed Bin Nayif’e yakınlığı ile bilinen Emir Mutab bin Abdullah bin Abdulaziz görevden alınarak yerine Emir Halid bin Abdulaziz Al Mukrin atandı.

BBC Güvenlik Muhabiri Frand Gardner, Prens Muhammed’in bu hamleyle gücü elinde toplarken reform programına devam ettiğini söyledi:

“Prens Muhammed bu son gelişmeyle ülkedeki tüm silahlı güçlerin kontrolünü ele geçirdi. Fakat tanınmış figürlerin yönetimden alınması muhafazakar çevreleri rahatsız edecek. Tam bir kabile toplumu olan Suudi Arabistan böylesi hızlı değişimlere alışkın değil.”

Gözaltına alınan kişiler hakkında bilgi verilmezken, aralarında bir kadının da olduğu ve bu kişilerin yolsuzluk nedeniyle gözaltına alındıkları aktarıldı

‘Kolera ile ilgili ve Cidde’deki atık suyu projesi usulsüzlüğü’ gibi birden fazla yolsuzluk dosyası nedeniyle gözaltıların gerçekleştirildiği ifade edilirken, resmi makamlar tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Ülkedeki rüşvet ve yolsuzlukların engellenmesi için Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu kurulması karara bağlandı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında kurulması kararlaştırılan komisyonun, ülkede yolsuzluk ve rüşvete bulaşan kişi, kurum ve kuruluşlarla mücadele edeceği belirtildi. Komisyonun gerekli incelemelerden sonra yolsuzluk yaptığı kesinleşen kişi, kurum ve kuruluş yetkililerinin mal varlıklarını dondurma, haklarında gözaltı kararı verme ve yurtdışı çıkış yasağı koyma yetkilerinin olacağı belirtildi.

​Kral Selman’ın imzaladığı kraliyet kararnameleri kapsamında, Ulusal Muhafızlar Bakanlığı’na da Prens Halid bin Ayyaf atandı.