Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, “Kaşıkçı olayı bir hataydı ve sapkınlıktı” dedi.

Cubeyr, Suudi Arabistan’ın kaşıkçının cesedinin nerede olduğunu ve nasıl öldüğü konusunda çalıştıklarını belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, İstanbul Başkonsolosluğunda Suudi yetkililer tarafından öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesediyle ilgili bilgi sahibi olmadıklarını ileri sürdü.

Sponsorlu

Kaşıkçı’nın, cesedinin nerede olduğunu ve nasıl öldüğü konusunda çalıştıklarını söylen el-Cubeyr, “Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sorumlu olanların hesap vermesini istiyoruz. Cesedin nerede olduğu ve kaşıkçının nasıl öldürüldüğünü belirlemeye çalışıyoruz. Veliaht Prens olaydan haberdar değildi. Aileye baş sağlığı diliyorum, yapılan çok büyük bir hataydı.” ifadelerini kullandı.

Cubeyr, “Bu, korsan bir operasyondu. Bu, dahil olan kişilerin yetki ve sorumluluk sınırlarını aştıkları korsan bir operasyondu. Cemal Kaşıkçı’yı öldürerek hata yaptılar” dedi.

Olayı anlattı: ‘Görüşme sırasında işler ters gitti’

Öte yandan Suudi Arabistan hükümetinden başka bir üst düzey yetkili, adının gizli kalması koşuluyla Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Kaşıkçı’yı geri dönmeye ikna etmek üzere 15 kişilik bir heyetin İstanbul’a gönderildiğini fakat yapılan görüşmeler sırasında işlerin ters gittiğini söyledi.

Suudi yetkilinin Reuters’a anlattığı olaylara göre, Kaşıkçı görüşme sırasında bağırmaya başladı ve bunun üzerine paniğe kapılan heyetten biri kişi Kaçıkçı’yı sakinleştirmek için arkadan boynuna sarılıp eliyle ağzını kapattı. Bu sırada Kaşıkçı yaşamını yitirdi.

Suudi yetkili ayrıca, Kaşıkçı’ya ne olduğuna dair kendilerine ilk etapta giden heyet tarafından hatalı bilgi verildiğini ancak daha sonra iç bir soruşturma açıldığını ve bunun da halen devam ettiğini aktardı.