Suudi Arabistan, Cumartesi akşamı başkent Riyad’ı hedef alan balistik füzelerin havada imha ettiğini açıkladı.

BBC Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’da yer alan haberde, Yemen’den fırlatılan füzenin havada imha edilmesinin ardından bazı parçalar havalimanı yakınlarına düştüğü aktarıldı.

Yemen’deki Husi isyancılarına yakın bir TV kanalı ise balistik füzenin Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nı hedeflediğini aktardı.

Suudi Arabistan’daki sivil havacılık yetkilileri saldırının hava trafiğini etkilemediğini açıklarken, daha önce de fırlatılan füzelerden hiçbirinin büyük bir yerleşim yerine bu kadar yaklaşmadığını ifade etti.

Sponsorlu

Yemen’deki Suudi liderliğinde koalisyonun sözcüsü Turki al-Maliki de “Füze sivilleri hedef almak için fırlatıldı. İmha edilen füzenin parçaları havalimanı yakınlarına düştü ve kimse yaralanmadı.” cümlesini kullandı.

Suudi televizyon kanalı Al-Arabiya, görgü tanıklarının havalimanı otoparkında füze kalıntıları gördüğünü aktarırken, Riyad’ın kuzeyinde oturanların Cumartesi akşamı güçlü bir patlamanın pencerelerini sarstığını ve ardından alçaktan uçan bir uçak sesi duyduklarını söyledi.

Öte yandan YouTube’de paylaşılan bir videoda, füzelerin ateşlendikten sonra imha edildiği ve füze parçalarının araçların geçtiği bir caddeye düştüğü görülüyor.

Husiler tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında da ABD Başkanı Donald Trump’ın ziyaretinden bir gün önce Riyad’ı hedef alan bir füze fırlatılmış fakat füze kente 200 kilometre kala imha edilmişti.

Yemen, uluslararası toplumun tanıdığı Başkan Abdullah Mansur Hadi ve onu destekleyen güçler ile Husi isyancılar arasındaki çatışmalar nedeniyle zor günler geçiriyor. Suudi Arabistan liderliğinde oluşturulan bir uluslararası koalisyon da 2015’ten beri Husileri hedef alan bombalamalar gerçekleştiriyor.

Çarşamba günü Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun düzenlediği düşünülen bir saldırıda Yemen’in kuzeyinde bir otel ve pazar yerini hedef almış, olayda en az 26 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

Daha önce insan hakları savunucuları tarafından okulları, hastaneleri, pazarları ve yerleşim yerlerini bombalamakla suçlanan koalisyon ise “meşru bir askeri hedefi” bombaladıklarını iddia etmişti.

Yemen’de yaşananlar nedeniyle ülkede 20,7 milyon kişi insani yardıma muhtaç hale düşerken, ülkedeki kolera salgınının 884 bin kişiyi etkilediği tahmin ediliyor.

[Via BBC Türkçe]