Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde esnaf ziyareti sırasında AKP Urfa Milletvekili Adayı İbrahim Halil Yıldız’ın yakınları tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirenlerden esnaf kardeşler Celal Şenyaşar ve Adil Şenyaşar’ın cenazeleri Antep Asri Mezarlığı morgundaki otopsi işlemlerinin ardından alındı.

Edinilen bilgilere göre, Suruç’ta yaşamını yitiren esnaf kardeşler Celal ve Adil Şenyaşar’ın cenaze törenine polisin müdahale ettiği bilgisi geldi.

İlçede bulunan HDP heyeti de cenaze törenine katılacak.

ANNE: ERDOĞAN İFTİRA ATIYOR

Morg önünde bekleyen ve Kürtçe ağıtlar yakan anne Emine Şenyaşar’ın sinir krizi geçirmesi üzerine sağlık ekipleri müdahale etti.

Oğullarının PKK’lı olmadığını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve diğer AKP’li yetkililerin kendilerine iftira attıklarını belirten anne Şenyaşar, “Suruç’ta devlet, polis yok. Bunu yapanlar insan değildir” dedi.

KUZEN AHMET YETKİN: POLİSİN VE DOKTORUN GÖZÜ ÖNÜNDE VURDULAR

Ölen kardeşlerin kuzeni Ahmet Yetkin ise, AKP’lilerin işyerine girerek dayıoğullarına “Ya AKP’ye oy verirsiniz ya da sonuçlarına katlanırsınız” şeklinde tehditlerde bulunduğunu söyledi.

AKP’lilerin kışkırtıcı tavrıyla tartışma çıktığını aktaran Yetkin, şunları anlattı:

“3 kardeşe işyerinde, hastanede ise baba ve bir kardeşe daha saldırdılar. Toplamda 6 kişiyi, bıçak, yangın tüpü ve silahlarla infaz etmeye çalıştılar. 2 kişi şu an da hayatını kaybetti. Diğer 4 kişiden birisinin durumu çok ağırdır. Babanın kafasında mermiler var. Baba hastaneye sağ salim bir şekilde gidiyor. İlk önce hastanede darp ediliyor. Sedyenin üzerine alındıktan sonra doktorların ve polislerin gözü önünde ilk önce yangın tüpüyle başına vuruyorlar. Sonrada kafasına sıkıyorlar.”

‘25 YILLIK ESNAF NASIL PKK’Lİ OLUR?’

Ana akım medyada çıkan haberlerin yalan ve iftira olduğunu söyleyen Yetkin, şunları söyledi

“Hem yakınlarımızı PKK’li göstererek yalan söylüyorlar. Hem de olayı akrabalarımızın çıkarttığını söyleyerek yalan söylüyorlar. Yakınlarımız uzun namlulu silahlarla AKP’lilere saldırmış yazıyorlar. Uzun namlulu silahlar yakınlarımızda değil AKP’lilerdeydi. Yakınlarımız 25 yıldır Suruç’ta esnaflık yapıyor. Akrabalarım PKK’liyse devlet onları nasıl yakalamıyor. 25 yıldır esnaf olan birisi nasıl PKK’li olabilir? Tamamen kendilerini temize çıkarmak için böyle iftira attılar. Tüm ana akım medya ve AKP’liler yalan söylüyor. Öldürülen biziz, mağdur biziz, asıl suçlu onlardır.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Dün Suruç’ta Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerinden İbrahim Halil Yıldız’ın seçim çalışmaları yürüttüğü esnada çıkan sözlü tartışma, kanlı bir olaya dönüşmüş ve Türkiye’yi bambaşka bir atmosfere götürmüştü.

Yaşanan üzücü olayda AKP’li milletvekilinin kardeşi Mehmet Yıldız, DBP’li il yöneticisi olan baba Esvet, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’la birlikte yaşamını yitirmişti.

Olayda Yıldız ailesinden Mustafa, Nihat, Süleyman; Şenyaşar ailesinden ise Ferit, Mehmet, Ahmet Çetin ve Engin Şimşek’in yaralandığı öğrenildi.

Gündemdeki İddialar Neler?

Olayın meydana gelmesinden kısa bir süre sonra basında yer alan haberlere baktığımızda olayın tam olarak nasıl meydana geldiği net biçimde ifade edilemiyordu.

BBC Türkçe’nin yerel kaynaklardan aktardığına göre, üç gün önce AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız, olayın yaşandığı bölgede bir esnaf ziyareti gerçekleştirmiş.

Kaynaklar, AKP’li milletvekilinin bugünkü olayda yaşamını yitiren Şenyaşar ailesinin ucuz eşya pazarı dükkanına uğrayıp oy istediğini ve dükkan sahiplerinin “Bizim oyumuz belli, burdan size oy çıkmaz” diye tepki gösterdiğini aktardı.

Suruç’ta yaşanan olaya şahit olan ve isminin güvenlik nedeniyle gizlenmesini talep eden bir görgü tanığı ise şunları söyledi:

“‘Bir milyoncular Caddesi’ olarak bilinen caddede, 20 yıldır esnaflık yapan Cemal Şenyaşar ve kardeşleri, İstanbul Ucuzluk Pazarı adıyla büyük bir mağaza işletiyordu. Esnafız, hepimiz birbirimizi tanıyoruz.

“Babaları Esvet Şenyaşar eski DBP yöneticisiydi ama çocukları seçimlerde HDP’ye oy vermek dışında, partiyle herhangi bir bağları yoktu. Dört kardeşin en küçüğü öğretmendi, yaz tatili diye o da dükkandaymış. Dükkanı açmak üzere çarşıya gittiğimde, dükkanlarının önündeki kalabalığı gördüm. Ben kendi dükkanıma varmadan silah sesleri geldi. Celal Şenyaşar’ın vurulmasına tanık oldum.

“Milletvekilinin koruması olan kardeşi Mehmet, silahını çıkarıp Cemal Abi’yi vurdu, bunu gördüm. Yere yığıldığını gördüm. Esnaf silah falan sıkmadı, bunlar silah çekince esnaf da dükkandaki bıçaklarla kendini savunmaya çalıştı. Daha sonra esnafın elinde de pompalı da gördüm. Polis dükkana girmemize izin vermedi. Bizi uzaklaştırınca silah sesleri daha da arttı. Büyük bir çatışma oldu. Celal yerdeyken diğer üç kardeşi de yaralandı.
Diğer kardeşi yaralıydı ama durumu o kadar ağır değildi. Onu hastanede öldürdüler.

Görgü tanığı olayın nasıl geliştiğine ilişkin şunları belirtti:

“Çatışmadan önce Ak Parti milletvekili adayı çarşıda esnaftan oy istemiş, bunlar da ‘size verecek oyumuz yok’ demiş. Ak Parti milletvekili de ‘Bize oy vermeyip burada duran adamlarla görüşürüz’ demiş. Aile de, “Size oy vermeyeceğiz, buradan bir yere de gitmeyeceğiz. Bakalım ne yapacaksınız?” diye karşı koymuş.

“Tartışma çıkmış. Bu sırada milletvekilinin kardeşi, Celal’e bir tokat atıyor. Celal’in kardeşi de abisine tokat atana bir tokat vuruyor. Ben sokaktaydım, kalabalığı gördüm, ama dükkanlarında değildim. Dükkana girmek isterken silah sesi geldi. O sırada Celal Abi’nin vurulduğunu gördüm.”

Hastanede yaşananları görmediğini ama gelişmelerden haberdar olduğunu söyleyen görgü tanığı, sözlerine şöyle devam etti:

“Milletvekilinin yakınları hastaneyi basıp, yaralı olan kardeşi de öldürmüş. Babaları Esvet’e haber gidince, hastaneye geçiyor, hastaneye varınca, onu da linç ederek öldürüyorlar. Celal’in diğer iki kardeşi de Urfa’ya ambulansla sevk edilirken, milletvekilinin yakınları ambulansı ablukaya alıp saldırdılar. Zorla da olsa yaralılar ambulansla bir başka hastaneye sevk edildi. Bütün bu yaşananlar polislerin gözü önünde cereyan etti. Her yerde güvenlik kameraları var.”

Hükümet ve AKP Cephesi

CUMHURBASKANI RECEP TAYYIP ERDOGAN
(FOTO: UMIT KOZAN/DHA)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olayla ilgili yaptığı ilk açıklamada milletvekilinin “PKK’lılar tarafından öldürüldüğünü” öne sürerken, “Bu olay, PKK ve HDP’nin (Halkların Demokratik Partisi) Kürtlerin kanından beslenerek büyüme stratejilerini hala terk edemediklerinin en bariz örneğidir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım da benzer şekilde “Faillerin veya zanlıların PKK sempatizanı olduğu yönünde polisin kayıtları, tespitleri var” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kullandığı “Bu ziyareti yapmadan önce planlanmış, kurgulanmış, saldırıda hazırlanılmış bir durum söz konusu” ifadeleri de hatırlatan Yıldırım, tüm iddiaların soruşturulacağını belirtti.

Diğer taraftan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ziyaretin “kurgulanmış” olabileceğini öne sürerek, “Esas itibarıyla bu saldırıyla hazırlanılmış bir durum söz konusu” şeklinde konuştu.

HDP Cephesi

HDP Logosu

HDP ise, hem olayı kınadı hem de medyadaki bazı haberlerde “provokasyon” yapıldığını ileri sürdü.

Twitter hesabından yaşananları kınayan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, “Provokasyonlarla halkın ayaklandırılmaya çalışıldığını görüyoruz” dedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu da yazılı bir açıklama ile olayı kınadı ve medya organlarının gelişmeleri çarpıttığını ve asılsız iddialara dayandırdığını öne sürdü. Açıklamada “Tüm Türkiye’yi provokasyonlara karşı sağduyulu ve itidalli olmaya davet ediyoruz” denildi.

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli de Van’da konuştu. Temelli, tüm Cumhurbaşkanı adaylarından provakasyonlara karşı güçlü bir çağrı yapmalarını talep etti.

Medya Haberleri Çarpıtıyor Mu?

TV kumandası
[Foto: ARŞİV]

Evrensel’e konuşan bir başka görgü tanığı olan CHP Suruç İlçe Başkanı Servet Gören, baba Esved Şenyaşar’ın hastaneye kaldırılan oğlunun yanına gittiği sırada Yıldız’ın yakınlarının saldırısına uğradığını söyledi.

Gören, medyanın haberi çarpıtarak verdiğini, Şenyaşar ailesinin sabah işe giden, akşam evine dönen bir esnaf olduğunu söyledi. Ayrıca Gören ilçenin abluka altına alındığını da sözlerine ekledi.

Ana akım medya Suruç olayını nasıl aktarıyor?

Dünya basını [via ARŞİV]

Suruç’tan gelen bu üzücü haber medya kuruluşlarını da ikiye böldü. Bir takım medya kuruluşları olayı ‘HDP’ye saldırı’ şeklinde verirken, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen haber siteleri ve en çok izlenen TV kanalları ‘AK Parti’ye alçak saldırı’ şeklinde verdi.

AKP ve HDP’den gelen sağduyu çağrılarına rağmen adeta gergin ortamı daha da kışkırtacak şekilde yayın yapan ana akımda yer alan haber siteleri ve TV kanalları Suruç’ta meydana gelen kanlı olaya ilişkin ‘kaynağı belirsiz’ haberleri de dolaşıma sokmaya çalışıyor.

‘SUİKAST LİSTESİNDEYDİ’ İDDİALARI

 

Bazı haber siteleri ve TV kanalları kaynak vermeden, Suruç’ta meydana gelen olayda ağabeyini kaybeden AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın PKK’nın suikast listesinde yer aldığını öne sürdü.

“AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın terör örgütü PKK’nın suikast listesinde olduğu ortaya çıktı” şeklinde yayınlanan haberde, “Geçen yıl Haziran ayında Suriye’nin Kobani kentinden yasa dışı yollarla Türkiye’ye geçen ve polisin düzenlediği operasyonla yakalanan PKK/PYD üyesi 4 teröristin, Suruç’ta güvenlik güçleri ile aralarında milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile AK Partili yöneticilere yönelik suikast hazırlığı içerisinde oldukları belirlenmişti.” ifadelerine yer verilmiş.

Söz konusu haberlerde ayrıca şu ifadeler de yer alıyor: “Güvenlik güçlerince sorguya alınan teröristler, Suriye’den terör örgütü tarafından suikast için Türkiye’ye gönderildiklerini söyledikleri belirlenmişti. Suriye’nin terör örgütü PYD denetimindeki Kobani kenti ile komşu olan Suruç’ta, 26 Haziran 2017 tarihinde sınırı yasa dışı yollardan geçerek Türkiye’ye gelen 4 terörist, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla yanında 1 tabanca, 1 susturucu, 1 Kalaşnikof tüfek, 420 gram plastik patlayıcı, 1 pompalı tüfek, 12 metre kablo, 2 roket başlığı, 2 telsiz, 24 elektrikliye çevrilmiş kapsül, bir avometre, silahlara ait şarjör ve mermiler ele geçirilmişti.”

Türk Tabipler Birliği de bir açıklama yaptı.

TTB

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Suruç’ta meydana gelen kanlı olayda, hastanelerde de yaşanan silahlı saldırılar ve ölümler için bir açıklama yayınladı.

TTB açıklamasında hastanede gerçekleşen saldırılar nedeniyle meydana gelen ölümler hakkında “Ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleşmiş olduğu bilgisi, hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koymaktadır” açıklamasında bulunuldu.

Türk Tabipler Birliği (TTB), akşam saatlerinde bir açıklama yaparak “Çatışma sonrasında Suruç Devlet Hastanesi’nin içerisinde de saldırıların devam ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız” ifadelerini paylaştı..

TTB ayrıca, ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleştiği bilgisini paylaşarak, “bunun hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koyduğunu” belirtti.

[Via Mezopotamya Ajansı]