Suruç’ta AKP Şanlıurfa milletvekili ile HDP’li olduğu belirtilen bir esnaf arasında çıkan tartışma kavgaya dönüşmüştü.

Çıkan kavgada AKP milletvekilinin ağabeyi yaşamını yitirmişti.

Öte yandan iddiaya göre, AKP’li milletvekilinin hayatını kaybeden kardeşinin yakınları da hastaneye giderek iki yaralıyı öldürmüştü.

İlk belirlemelere göre 3 kişinin yaşamını yitirdiği kavgada ölü sayısı 5’e yükseldi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen olayda 5 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

Kavgada Milletvekilinin ağabeyi Mehmet Yıldız’ın da bulunduğu açıklanmıştı. Milletvekilinin kardeşi kavgada hayatını kaybetmişti.

Kavgayla ilgili olarak hükümet ve HDP’den de gelen karşılıklı açıklamaları aktarmıştık.

HDP: 3’ü esnaf 5 kişi hayatını kaybetti

Olaya ilişikin HDP’den de açıklama geldi. Yazılı yapılan açıklamada “Seçimlere kavga, kan bulaşmamalı” ifadelerine yer verildi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun açıklamasında, Suruç’ta yaşanan olayda 3’ü esnaf 5 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklama şu şekilde:

“Seçimlere 10 gün kala çeşitli illerde saldırılar yaşanmaktadır. Yaklaşık 1 aydır yan yana stantların açıldığı ve her partinin kendi yerel çalışmasını sürdürdüğü ortam seçimlere 10 gün kala değiştirilmeye başlanmıştır.

“Urfa Suruç’ta yaşanan ve şu ana kadar bize gelen bilgilere göre 3’ü esnaf 5 kişinin ölümüyle, 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olay son derece vahimdir. Öncelikle ölenlere rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz.

“Suruç halkını, demokratik kamuoyunu ve tüm Türkiye’yi provokasyonlara karşı sağduyulu ve itidalli olmaya davet ediyoruz. Hükümete ve medyaya sorumlu bir dil kullanmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Medya organları gelişmeleri çarpıtarak ve asılsız iddialara dayandırarak yaymaktan ve ortamı körüklemekten derhal vazgeçmelidir.

“Başbakana, İçişleri ve Adalet Bakanlarına sesleniyoruz. Seçim çalışmalarının güvenliğinin sağlanması için gerekenler bir an önce yapılmalıdır. Göreviniz güvenli bir seçim çalışması ortamını sağlamaktır. Savcıları acilen Suruç’taki olay yerinde ve hastanede delillerin karartılmaması için göreve çağırıyoruz.

“Herkes soğukkanlılığını korumalı, seçim çalışmalarını demokratik bir tarzda sürdürmelidir. Seçimlere kavga ve kan bulaşmamalıdır.”