Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı olarak bilinen Suriye Demokratik Konseyi (SDK), Şam’da Suriyeli yetkilerle görüşmelere başladıklarını duyurdu.

Konsey’in eş başkanı Riad Darar, görüşmeye ABD destekli SDG’nin üyelerinin de katıldığını belirtti. SDK heyetine, Eş Başkan İlham Ahmed’in liderlik yaptığı öğrenildi.

Ilham Ahmed ve Riad Darar ile ilgili görsel sonucu
Demokratik Suriye Meclisi’nin eşbaşkanları Ilham Ahmed ve Riad Darar

Görüşmelerde Suriyeli Kürtlerin elindeki bölgelere hizmet götürülmesi konusuna odaklanılması bekleniyor.

Demokratik Suriye Meclisi’nin eşbaşkanı Riad Darar, Reuters’a yaptığı açıklamada, görüşmelerin siyasi konularla güvenlik konularını da kapsayacak şekilde genişleyebileceğini ifade etti.

SDG

Darar, “Sorunlarımızı kendi kendimize çözme vakti geldi” sözleriyle amaçlarının müzakereleri başlatmak olduğuna da dikkat çekti.

AFP’ye yaptığı açıklamada görüşmelerin hükümetin daveti üzerine gerçekleştiğini belirten Darar, “Suriye’nin kuzeyine yönelik bir anlaşma için çalışıyoruz” cümlesini kurdu.

Darar, mevcut görüşmelerin SDG kontrolündeki bölgelerde halka verilen hizmetlere odaklandığını ancak ‘siyasi görüşmeler ile güvenlik görüşmelerinin de yapılabileceğini’ sözlerine ekledi.

Esad’tan Çağrı Gelmişti

Suriye Devlet Başkanı Esad

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyini kontrol eden Kürt güçlere diyalog çağrısında bulunmuştu.

Darar, görüşmelerin hiçbir bir ön koşul olmadan gerçekleştiğini belirtti.

Heyetin Şam’a iki gün önce vardığı belirtildi.

“Suriye’nin dörtte biri SDG’nin kontrolünde”

Suriye Demokratik güçleri

Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğunda özerk yönetim kuran SDG, ülkenin 4’te 1’ine hakim durumda.

Şam ve SDG arasındaki herhangi bir görüşmenin, ABD’nin Suriye’deki varlığına ilişkin tartışmaları da beraberinde getirmesi bekleniyor.

ABD ordusu, Irak Şam islam Devleti’ne (IŞİD) karşı yürütülen operasyon sırasında SDG’nin elinde olan bölgelere konuşlanmıştı.

Esad, “Eğer müzakereler sonuç vermezse bu bölgeleri güç kullanarak özgürleştireceğiz” demişti.