Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, 25 Eylül’de IKBY’de Barzani yönetimi tarafından gerçekleştirilen ‘bağımsızlık referandumu’ ardından açıklama yaptı.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Kürtlerin öz yönetim talebini ‘IŞİD’le mücadelenin sona ermesi sonrası’ şartına bağlayarak Kürtlerle müzakere edilebileceğini belirtti.

Muallim, Barzani’nin başında bulunduğu Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin düzenlediği bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Irak’ın birliğinden yanayız” açıklamasını yaptı.

Suriye yönetiminden ülkenin kuzeyinde geçtiğimiz hafta Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu için komün seçimlerini yapan Kürtlerin özerklik talebiyle ilgili açıklama geldi.

Russia Today’e konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, bu talebi gelecekte müzakere edip bir formül bulabileceklerini söyledi.

Muallim, “Suriyeli Kürtler Suriye Arap Cumhuriyeti’nin sınırları dahilinde bir tür öz yönetim istiyor ve bu mesele müzakere edilebilir, tartışılabilir. Ve IŞİD’i ortadan kaldırdıktan sonra onlarla masaya oturup geleceğin nasıl şekilleneceği üzerinde anlaşabiliriz” cümlelerini kurdu.

Mualim, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumuyla ilgili soruya ise “Bu meseleyi kategorik olarak reddediyoruz ve Irak’ın birliğinden yanayız” cevabını verdi.

Ayrıca Duvar’da yer alan habere göre Türkiye’nin Astana sürecindeki “garantörlüğü” ve İdlib’deki çatışmasızlık bölgesine gözlemci gönderecek olması da sorulan Muallim, “Suriye’de hükümetin kabul etmediği her tür dış güç varlığı yasadışıdır” demişti.

Suriye’deki muhalif gruplar

Muallim’in açıklaması şöyle:

İdlib’de bir çatışmasızlık bölgesi oluşturulmasını kabul ettik çünkü bunu Türkiye’nin niyeti açısından bir test olarak gördük.

Türkiye’nin terör örgütlerine desteğinin son bulmasının ilk dönüm noktası olacak. Bundan sonra ilişkilerin iyileşmesi için Türkiye’den gelecek herhangi bir öneriyi ele alabiliriz.”