Suriye’de rejim güçleri ve muhalifler arasında ateşkes sağlandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümeti ile silahlı muhaliflerin ateşkes anlaşması imzaladıklarını belirtti.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada, ülke genelindeki ateşkesin perşembe gece yarısı başladığı belirtildi.

Suriye’deki ateşkes anlaşması 30 Aralık gece yarısı yürürlüğe girdi.

YPG Ateşkese Dahil Değil Mi?

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye’deki ateşkes anlaşmasına katılmak için davet almadıklarını söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Müslim, “Biz dahil edilmedik” diyerek, “Kimse bizden ateşkese katılmamızı istemedi çünkü bölgedeki ülkeler, Kürt ulusunun varlığını reddediyor” ifadelerini kullandı.

Putin, anlaşmanın Rusya ve Türkiye’nin garantörlüğünde gerçekleştiğini söyledi. Ateşkesin ardından barış görüşmelerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığından Açıklama:

“Bilindiği gibi, Suriye ihtilafının kapsamlı siyasi çözümü yolunda rejim ve muhalefet arasında görüşmelerin başlatılması, şiddete son verilmesi ve insani yardımların yapılabilmesi amacıyla uzun zamandır yoğun bir çalışma yürütüyoruz.

Bu çabalarımızın sonucunda, Suriye’de çatışan taraflar arasında, ülke genelinde 30 Aralık 2016 günü saat 00.00 itibariyle ateşkese gidilmesi hususunda bir mutabakata varılmıştır. Bu gelişmeyi memnuniyetle karşılıyoruz.

Türkiye, çatışmasızlık durumuna tam olarak riayet edilmek suretiyle, Suriye’de Cenevre Bildirisi ve 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı temelinde gerçek bir siyasi geçişin sağlanabilmesi amacıyla, kısa süre içinde Astana’da rejim ve muhalefetin garantör ülkelerin nezaretinde biraraya  gelerek BM gözetimindeki siyasi süreci yeniden canlandırma yolunda kaydadeğer adımlar atmaları ümidiyle, bu kapsamdaki çabalarını ara vermeden sürdürecektir.”