Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim: İdlib’e gelenler, oraya Türkiye’den giriş yaptı… Onların Türkiye’ye dönmesi de doğal olur.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ‘Nusra’nın İdlib’deki silahsız bölgeden tahliyesi sorununu Türkiye’nin çözebileceğini’ söyledi.

Russia Today’e demeç veren Muallim, “İdlib’e gelenler, oraya Türkiye’den giriş yaptı, bu yüzden orada kimler bulunuyor, oraya nasıl ve nereden girdiler, Türkler bunu biliyor. Onların Türkiye’ye dönmesi de doğal olur” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Militanların da silahlarını bırakıp genel aftan yararlanarak ve evlerine geri dönerek bölgesel barış süreçlerine katılabileceğini belirten Muallim, “Nihayetinde onlar Suriye vatandaşı, onların kendi hakları ve yükümlülükleri var. Yani çözüm mümkün, Türkiye de her birisini biliyor” şeklinde konuştu.

‘S-300 SEVKİ, ZAMANINDA ATILMIŞ BİR ADIM OLDU’

Rusya’dan aldıkları S-300 hava savunma sistemlerinin saldırı değil savunma amaçlı olduğunu vurgulayan Suriyeli bakan, bu sistemi Suriye hava sahasını korumak için aldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Suriye semalarını korumanın önemini analiz edersek bunun savaş değil, güvenlik ve istikrarın belirtisi olduğunu görürüz. Bunun çok zamanında atılmış bir adım olduğunu ve çabalarından dolayı Rusya’ya minnettar olduğumuzu söylemek istiyorum.”

[Via Russia Today]