Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, “Suriye hükümeti SDG ile iletişim kurdu ama müzakere süreci henüz başlamadı.” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ülkesindeki iç savaşta gelinen son aşamaya ilişkin kapsamlı bir basın toplantısı düzenledi.

Muallim, ülkenin kuzeyini ABD desteği ile kontrol eden Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile temas kurduklarını söyledi; Türkiye’ye bazı eleştiriler yöneltti; ve ülkenin güneyindeki İran güçlerinin çekilmesi için ABD’nin Tanaf bölgesindeki askerlerini çekmesini şart koştu.

‘SDG İLE TEMAS KURDUK’

SDG

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, hafta başında Russia Today ile söyleşisinde SDG’ye ‘Ya müzakere ya savaş’ resti çekmiş; ‘Suriye’de geriye kalan tek sorunun SDG olduğunu’ belirterek, “Müzakere kapılarını açmaya başladık…Bir seçeneğimiz, Suriyeliler olarak birlikte yaşamak. Bu olmazsa, o bölgeleri güç yoluyla özgürleştirmek zorunda kalacağız” ifadelerini kullanmıştı. SDG ise bu açıklamalara yanıtında askeri çözüme karşı olduklarını belirterek müzakereye yeşil ışık yakmıştı.

Velid Muallim bugün Şam’da düzenlediği basın toplantısında SDG ile gelinen noktayı duyurdu.

Muallim, ‘Suriye hükümetinin SDG ile iletişim kurduğunu ama müzakere sürecinin henüz başlamadığını’ söyledi. Suriyeli bakan, SDG kontrolündeki Rakka kentinin de ‘yeniden inşa edilmesi ve herhangi bir yabancı varlığından özgürleştirilmesi gerektiğini’ söyledi.

‘TÜRKİYE SURİYE KENTLERİ ÜZERİNDE MÜZAKERE HAKKINA SAHİP DEĞİL’

Ülkelerindeki yabancı askerlerin varlığını gayrımeşru saydıklarını vurgulayan Muallim, Türkiye’ye de eleştiriler yöneltti. Suriyeli bakan, “Türkiye’yi bir düşman ve istilacı olarak görüyoruz. Ne Türkiye’nin ne de ABD’nin Suriye’nin kentleri konusunda müzakere yapmaya hakkı vardır. Topraklarımızın her bir santimetrekaresini özgürleştireceğiz” şeklinde konuştu.

[Via GazeteDuvar]