Suriye rejiminden geçtiğimiz günlerde IŞİD’in elinden alınan Rakka kentine ilişkin bir açıklama geldi.

RİA Novosti’ye konuşan Suriye Enformasyon Bakanı Muhammed Ramiz Tercüman, Şam’ın, Rakka da dahil, Suriye ordusunun girmediği hiçbir yeri kurtulmuş olarak görmediğini belirtti.

SURİYE İÇ SAVAŞINI ANLAMAK

Suriye’li Bakan, “Suriye ordusunun girip Suriye bayrağının dikmediği hiçbir kenti kurtulmuş olarak görmüyoruz. Buna Suriye haritasındaki her nokta dahil” cümlesini kurdu.

IŞİD’in Rakka’dan çıkışının bir bakıma olumlu bir adım olarak görülebileceğini söyleyen Bakan, “Ancak IŞİD, herhangi bir grup veya kuruluşun bulunup bulunmadığı gözetilmeksizin Suriye ordusu Rakka’ya muhakkak girmiş olmalı” dedi.

ABD öncülüğündeki koalisyonun desteklediği ve öncülüğünü YPG’nin yaptığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) geçtiğimiz cuma günü Rakka’da zafer ilan etmişti.

Kutlanan ‘zafer’ etkinliklerinde Öcalan’ın posterinin kullanılması ABD ve Türkiye’nin tepkisine neden olmuştu.

Türkiye’nin İdlib Operasyonu ile İlgili Açıklama

Suriye Enformasyon Bakanı Muhammed Ramiz Tercüman, Türkiye’nin İdlib’e girmesi ve ABD’nin El Tanf’ta bulunmasını düpedüz saldırganlık olarak gördüklerini ve bu durumun açıklanmaya muhtaç olduğunu açıkladı.

Suriye’li Bakan yaptığı açıklamada, “Herkes Türk askerlerinin İdlib ve sınırdaki başka noktalarda olması ve ABD’nin bazı bölgelerde, kuzeyde ve El Tanf’taki varlığının saldırganlık ve işgal olduğunu biliyor. Tüm bunları Suriye’nin egemenliğini, uluslararası hukuku ve BM kararlarını ihlal eden düpedüz bir saldırganlık olarak görüyoruz” dedi.

Suriye rejiminin bütün Suriye topraklarında kontrolü ele almak istediğini vurgulayan Tercüman, “Bu saldırganlığa uygun zamanda uygun şekilde karşılık verme hakkımız var. Suriye ordusu, Suriye’nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her kum taneciği üzerinde kontrolü ele alacak” dedi.