Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye’de bir ay süreyle “insani ateşkes” kararı aldı.

BMGK’nın ateşkes kararı 72 saat içinde başlayacak.

Suriye’de bir sokak görüntüsü (Foto: Vox)

Suriye’de milyonlarca kişiye insanı yardımların ulaştırılmasına ve hasta ya da yaralıların tahliye edilmesine olanak tanımak için 30 günlüğüne ateşkes çağrısını içeren tasarı New York’ta, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Tasarıya Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ile veto hakkı bulunan Rusya da ‘evet’ oyu kullandı.

Güvenlik Konseyi şubat ayı dönem başkanlığını yürüten Kuveyt ile İsveç tarafından konseye sunulan, tasarı tüm Suriye’ye insani yardımların ‘güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir’ ulaştırılabilmesi ve özellikle Doğu Guta’daki ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için tüm taraflardan ‘gecikmeden’ çatışmaları en az bir ay ertelemeleri talep edildi.

Ateşkes Afrin’i de Kapsıyor Mu?

Suriye Demokratik Güçleri Militanları

BMGK kararında, Suriye genelinde insani yardımların ”güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ”durumu ağır hasta ve yaralıların” tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ”gecikmeden” çatışmaları en az 30 gün durdurmaları istenildi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylama sonrası yaptığı konuşmada, ateşkesin ”tüm ülke genelinde derhal’ uygulanmaya başlaması çağrısında bulundu.

Kararın kabul edilmesinin gecikmesinden Rusya’yı sorumlu tutan Haley, ”Bu kararı kabul etmek için geçen 3 günde kaç anne bombardımanda çocuklarını kaybetti, çocukların cesetlerini tutan kaç baba daha görmek zorunda kaldık.” dedi.

Suriye [Fotoğraf: WFP/Abeer Etef]
Kararın kabul edilmesi için günler süren görüşmeler sonrasında ”sadece birkaç kelime ve virgülün yerinin değiştiğine” ve bu sürede onlarca kişinin hayatının kurtarılabileceğini belirten Haley, ” Suriyeliler, Moskova’dan talimat beklerken ölmemeli.” şeklinde konuştu.

Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, önemli açıklamalarda bulundu.

Rus temsilci Vassily Nebenzia ise ateşkesin ”derhal” yürürlüğe girmesinin talep edildiğini ancak bunun ”uygulanabilir” ve ”mümkün olmadığını” düşündükleri için karar üzerinde uzlaşının uzun sürdüğünü belirtti.

Nebenzia, BMGK’de kabul edilen kararın ”subjektif yorumlanmasına” ise müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

Nebenzia, Güvenlik Konseyi’nde alınan ateşkes kararının bütün Suriye’yi kapsadığını hatırlattı.

Vassily Nebenzia, ateşkesin bütün Suriye’yi kapsadığının altını çizdi.

Öte yandan Nebenzia, Rûdaw’ın New York Temsilcisi Mecid Nizamaddin Gıli’nin “Ateşkes Afrin’i kapsıyor mu?” sorusuna, “Evet bütün Suriye’yi kapsıyor” cevabını verdi.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, toplantıda yaptığı konuşmasında, “Ateşkes Afrin ve Golan dahil Suriye topraklarında uygulanmalı” cümlesini kurmuştu.

Suriye’deki muhalif gruplar

BM Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle Suriye hükümetinin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı.

Türk yetkililerin düşüncesi ise BMGK’nın aldığı bu kararın Zeytin Dalı Harekâtı’nı etkilemeyeceği yönünde.

[Via Rudaw]