Suriye Demokratik Güçleri (SDG), kendilerine ‘vatan haini’ diyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yanıt verdi.

Suriye Devlet Başkanı Esad

SDG açıklamasında, Esad hükümeti ‘ihanetin bizzat kendisi’ diye nitelendi.

SDG yazılı açıklamasında, Esad’ın açıklamalarına şaşırmadıklarını belirtti; Suriye hükümetini ‘toplum arasında fitne ve mezhepçilik yaymakla’ suçladı.

Açıklamada, “Bu rejimin bizzat kendisi ihanetin tanımı. Eğer Suriyeliler ona karşı koymazsa, bu rejim ülkenin bölünmesine yol açacak ki, güçlerimiz buna hiçbir şekilde izin vermeyecektir” denildi.

Başta Rakka olmak üzere bir dizi bölgeyi IŞİD’den temizleyen SDG, “Biz, tereddüt etmeden terörizmin peşine düşeceğimizi bir kez daha teyit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Suriye rejimi başkanı Beşar Esad, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin ile Hmeymim Üssü’nde bir araya gelmişti.

Suriye’de savaşın sona ermediğini belirten Esad “Yabancı bir ülke için çalışan herkes, ki bunların çoğu ABD yönetimi altında, vatan hainidir” cümlesini kurmuştu. Beşar Esad bu cümlede ABD’nin desteklediği SDG ve YPG’yi kastetmişti.

Cenevre müzakerelerinde sorunların olduğunu vurgulayan Esad, Soçi’deki kongrede yeni Anayasa ve seçimler konusunun ele alınacağını belirtmişti.

Başarısızlığa uğrayan son tur Cenevre görüşmelerinde Suriye hükümetine yönelik suçlamaları ‘geçersiz’ olarak değerlendirdiklerini söyleyen Esad, “Çıkarları için çalışan grupları suçlayamazlar. Bizim için bu suçlamalar hiçbir anlam taşımıyor. Onlar geçersiz” cümlelerini kullanmıştı.

Son tur Cenevre müzakerelerinde muhalifler Esad’ın istifası konusunda ısrar etmiş, Suriye rejimi ise bu talebi kabul etmemişti.

Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleştirilecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin ‘temsil ve katılımcı’ bağlamında Cenevre’den farklı olmasını umduklarını belirten Esad, kongre için başlıkları kararlaştırdıklarını, kongrede her konunun tartışılabileceğini ancak yeni anayasa ve seçimlerin öncelikli olduğunu kaydetmişti.

Esad, “Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin ana ajandası net olarak çizildi. Ana tartışma konuları anayasa ve seçimler” demişti.

Suriye rejimimin bu konferansın temsil kalitesi bakımından Cenevre’den farklı olmasını umduğunu belirten Esad, “Şimdi 3 konferansımız var. Cenevre, Astana ve Soçi. Rus dostlarımız ile birlikte çalıştığımız Soçi’deki kongre Cenevre’dekinden katılımcıların kalitesi ve katılacak gruplar açısından çok farklı.

Diğer taraftan Cenevre’de müzakerelerde bulunduğumuz gruplar bildiğiniz gibi Suriye halkının görüşlerini yansıtmıyor. Hatta bazı durumlarda kendi fikirlerini bile yansıtmadıklarını söyleyebilirsiniz. Hepsini genellemiyorum fakat ana sorunlardan biri de bu” açıklamasını yapmıştı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’deki uzlaştırma rolünü hoşnutlukla karşıladıklarını anlatan Esad ancak BM’nin bu rolünü bundan sonra da hoş karşılamaları için uluslararası kuruluşun Suriye’nin egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini belirtmişti.

Suriye rejimi başkanı Esad, “Eğer BM temsilcileri buraya seçimlerde bir rol oynama amacıyla gelecekse bu rol BM sözleşmeleri temelinde olmalı. Ki bu Suriye’nin egemenliğine ve Suriye halkının kendi kaderini tayin hakkına saygı temelindedir. Bu nedenle BM’nin herhangi bir rolü bizim için sorun değil. Hatta BM’nin herhangi rolünü tek bir şartla hoş görebileceğimizi söyleyebiliriz. Bu rol Suriye’nin egemenliğine saygı göstermeli. Bunun dışında kalan her şey reddedilecek” şeklinde konuşmuştu.

‘Halen Savaş Pozisyonundayız’

Esad, Suriye’de savaşın sona erdiğini söylemenin gerçekçi olmadığını fakat savaşın büyük kısmının üstesinden IŞİD’in yok edilmesi ile gelindiğini belirtmişti.

Esad, “Savaşın sona erdiğini söylemek gerçekçi değil. Hala savaş durumundayız. Tabii ki IŞİD’in tamamen olmasa bile Suriye’deki ana merkezlerini ezerek yok edilmesi bu savaşın önemli kısmının üstesinden geldiğimiz anlamına geliyor. Bu önemli bir adım ve büyük bir zafer” ifadelerini kurmuştu.

Batı ülkelerini Suriye’deki teröristleri desteklemekle suçlayan Esad ana sorunlardan birinin de Fetih El Şam (eski adıyla Nusra Cephesi) olduğunu aktarmıştı.

Suriye rejimi başkanı, “Herkesin dikkatinin sadece IŞİD’e odaklanmasının, Suriye’de hala Batı destekli terörizmin varolduğu gerçeğinden dikkati uzaklaştırma girişimi olduğunu anlamalıyız. Bu terörizmin başında El Nusra var.

Terörizm sadece IŞİD’le sınırlı değil. IŞİD bu terörün sadece parçası. Ve hala IŞİD, El Nusra ve diğer adlardaki örgütler gibi terör grupları varsa bu bizim hala savaşta olduğumuz anlamına gelir. Terör örgütünün adı ne olursa olsun son terörist yok edilince savaş bitecek. Ancak o zaman zaferden bahsedebiliriz” dedi.

Esad, Suriye Demokratik Güçleri’ni de ‘vatan hainleri‘ diye nitelemişti.

Esad, “Bu bahsedilen ‘Kürtler’ sadece Kürt değil. Yabancı bir ülke için çalışan herkes, ki bunların çoğu ABD yönetimi altında, vatan hainidir” ifadelerini kurmuştu.

[Via Sputnik, GazeteDuvar]