TFF’den yeni ‘VAR’ kararı… Dünya Kupası’nda sıkça kullanılan VAR sistemi Türkiye’de de kullanılacak!

Buna göre, VAR sistemi gelecek sezon Süper Lig’de de uygulanacak!

Video Assitant Referee

Sponsorlu

Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Toto Süper Lig maçlarında Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin kullanılacağını duyurdu.

TFF’nin yayınladığı 2018-2019 Sezonu Profesyonel Lig statülerinde şu ifadeler kullanıldı:

MADDE 13 – VİDEO YARDIMCI HAKEM

Spor Toto Süper Lig müsabakalarında, Futbol Oyun Kuralları ve bu kurallara dahil edilen VAR Protokolüne uygun olarak çevrimiçi Video Yardımcı Hakem Sistemi kullanılacaktır.

VAR Sistemi Hangi Pozisyonlarda Kullanılacak?

VAR, açık, net şekilde yapılan bir faul olayında, penaltıda veya ihraç olaylarında devreye girebiliyor. Açık, yüzde yüz olaylarda VAR devreye giriyor, ama son kararı orta hakem veriyor. VAR’ın penaltıyı ver, ihracı yap deme hakkı veya müdahalesi yok, olmayacak. ‘Sana göre, bana göre’ dediğimiz, ‘gri’ anlarda kararı hakem verecek.

VAR Sisteminde İşleyiş Nasıl?

VAR, orta hakemi sadece yönlendiriyor. Orta hakem ‘Böyle böyle bir olay var, istersen bak’ diyor. Orta hakem zaten yüzde yüz eminse ‘Ben gördüm’ diyor ve sorumluluk alıyor. Bir penaltı var veya yok. VAR, o an durumu incelemeye alıyor, orta hakeme ‘Yavaş hareket et’ diyor. Maçın hakemine ‘Git sen de incele’ diyor. Eğer gerçekten penaltı yoksa, penaltı iptal ediliyor ve hakem atışı yapılıyor