İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP hakkında söylediklerine ilişkin de CHP Lideri Kemal kılıçdaroğlu’ndan sert tepki geldi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, valiliklere “CHP İl başkanlarının şehit cenazelerinde protokole alınmaması” talimatını verdiğini söyleyen İçişleri Bakanı Soylu’nun “PKK’nın bölücü politikası kadar tehlikeli” şeklinde nitelendirerek, “Açıkça Türkiye’ye bir iç savaş çağrısı yapıyor bununla. Bir İçişleri Bakanı bu talimatı eğer başına buyruk verdiyse derhal istifa etmelidir” diyerek tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu , “Bir İçişleri Bakanı bu talimatı eğer başına buyruk verdiyse derhal istifa etmelidir. Açıkça Türkiye’ye bir iç savaş çağrısı yapıyor bununla, iç savaş çağrısı!” dedi.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ya bu ülkede kala kala şehitleri mi bölmek kaldı? Şehitler milletin şehididir. Toplumun her kesimi şehitlere sahip çıkmak zorundadır. Şehitler bizim şehitlerimiz, siz şehitleri nasıl ayrıştırabilirsiniz, bölebilirsiniz? Zaten 15 Temmuz şehitleri ve diğer şehitler” diye birinci ayrımcılığı yaptılar”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Doğubayazıt ilçesinde 46 yaşındaki Mevlüt Bengi ve Feyzi Ertik isimli iki kişi 25 Haziran’da ölü bulunmuştu. Türkmen köyünde bakkal işleten Mevlüt Bengi, başından vurulmuştu. Bengi ayrıca bir direğe asılı haldeydi.

Yeni Şafak gazetesi, AK Partili olarak bilinen Bengi’nin PKK’lılar tarafından ‘işbirlikçi’ olduğu iddiasıyla öldürüldüğünü öne sürmüştü.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Bengi’nin ölümünden sonra kendisini arayarak tehdit ettiğini söylemişti.

HDP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamları sonrasında harekete geçerek İçişleri Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bengi’yle aynı gün Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi’nde çalışan temizlik personeli Feyzi Ertik de evinin bahçesindeki mutfakta iple asılmış halde eşi tarafından ölü bulunmuştu. Bazı kaynaklar, Ertik’in de PKK’lılar tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti.

HDP’den kendilerini tehdit eden Soylu’ya sert tepki: Herkes haddini bilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayıp ‘Sizi CHP bile kurtaramayacak, o köyde taş taş üstünde bırakmayacağım’ dediği aktarılmıştı.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Yanyurt Köyü’nün bakkalının PKK’lılar tarafından öldürüldüğü belirtilmişti. HDP’den konuyla ilgili açıklama gelmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu gelişme üzerine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayarak “O köyde taş taş üstünde bırakmayacağım. O teröristleri yakalayacağım. Sizi CHP bile kurtaramayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Soylu’nun ayrıca valilere yaşamını yitiren askerlerin cenazelerine CHP il başkanlarının katılmaması konusunda talimat verdiği de belirtilmişti.